Prípadov HIV infekcie pribúda, vlani ju v SR diagnostikovali 86 ľuďom

AIDS Awareness Concept
Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend je od začiatku 21. storočia. Najviac infikovaných žije vo väčších mestách, najvyšší kumulatívny výskyt je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Nakazenými sú počas sledovaných rokov najmä muži majúci sex s mužmi. Vyplýva to zo správy, ktorá informuje o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS na roky 2013 až 2016. Vláda SR ju dnes schválila.

Výskyt HIV či AIDS začali úrady na Slovensku monitorovať od roku 1985. Do konca roku 2015 zaznamenali u Slovákov i cudzincov 811 prípadov infekcie vírusom HIV. “Zo 674 Slovákov bolo nakazených 587 mužov a 87 žien,” píše sa v správe. HIV infekcia prešla do štádia AIDS u 87 ľudí, z toho u 74 mužov a 13 žien. Zomrelo 59 ľudí. Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším výskytom HIV infekcie.

Predvlani zaznamenali hygienici 86 prípadov HIV, čo bol doteraz najvyšší počet prípadov v jednom kalendárnom roku. Vlani evidovali rovnaký počet nových prípadov. Z toho sedem v roku 2015 lekári diagnostikovali u cudzincov pri ich pobyte na Slovensku, a to bez prechodu infekcie do štádia AIDS.

AIDS, teda syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, hlásili vlani lekári u deviatich ľudí. Zaznamenali päť úmrtí s HIV infekciou. Všetky prípady AIDS sa vyskytli u občanov Slovenska, v prípade jedného úmrtia šlo o HIV infikovaného cudzinca.

Získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 65 percentách prípadov,” uvádza sa v správe. U mužov dochádza k nákaze stále častejšie aj v nižšom veku. Heterosexuálnym stykom sa prenieslo takmer 24 percent infekcií, 2,2 percenta injekčným užívaním drog, 0,2 percenta transfúziou krvi a v 8,7 percentách prípadov lekári spôsob prenosu nestanovili. “Sporadické prípady v ťažko dostupnej skupine populácie, u injekčných užívateľov drog, vytvárajú riziko skrytého šírenia infekcie HIV,” píše sa v správe.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív – asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS. HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com