Rektor K. Mičieta chce na UK dosiahnuť väčšie prepojenie odborov

Staronový rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Karol Mičieta, ktorého do druhého funkčného obdobia slávnostne inaugurovali vo štvrtok (26.2.), si želá väčšiu integráciu odborov a obmedzenie autonómnosti na univerzitných pracoviskách. Podľa jeho slov sa týmto spôsobom tak dá nájsť nová energia a doteraz neodhalené zdroje.

Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta počas príhovoru.  Foto: Štefan Puškáš/TASR

“Hľadáme projekty, aby sa tá synergia mohla čoraz viac prehlbovať,” povedal pre TASR Mičieta. Tvrdí, že takýmto projektom je teraz Univerzitný vedecký park, ktorý prepája 10 fakúlt UK vo výskume, ale tento akademický rok končí.

Mičieta chce aj v tomto funkčnom období udržať líderstvo UK ako národnej vzdelávacej a vedeckej inštitúcie. Naďalej plánuje rozvíjať aj medzinárodne vzťahy. “Taktiež chceme zvyšovať excelentnosť, ktorú dosahujeme vo vedeckej činnosti,” podotkol rektor. Za dôležité považuje aj hľadanie zdrojov, napríklad k zlepšeniu prostredia pre študentov alebo k napredovaniu vedeckej činnosti. Podstatnou úlohou v tomto akademickom roku bude podľa Mičietu pre UK obstáť v komplexnej akreditácii a zavedenie nových študijných programov.

Za nevyhnutné považuje rektor reformu vzdelávania v SR. Odôvodňuje to tým, že sa musí oddeliť kvalitné a uplatniteľné od toho, čo slúži len na získavanie prostriedkov na činnosť. “Musíme robiť to, čo spoločnosť potrebuje,” dodal Mičieta.

Zdroj: TASR

Foto: Štefan Puškáš, TASR