Svetu sa podarilo zvrátiť šírenie AIDS, tvrdí OSN

Syringe And Pills. Clipping path included.

Lieky zachraňujúce život v súčasnosti užíva približne 15 miliónov ľudí nakazených vírusom HIV, celosvetová odozva na jeho šírenie však od roku 2000 zabránila 30 miliónom nových prípadov nakazenia.

Šírenie choroby AIDS vo svete sa podarilo zvrátiť, čím medzinárodné spoločenstvo v deväťmesačnom predstihu splnilo jeden z takzvaných miléniových rozvojových cieľov vytýčených v roku 2000. Spoločný program OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS) to dnes uviedol v správe, z ktorej citovala agentúra DPA.

Lieky zachraňujúce život v súčasnosti užíva približne 15 miliónov ľudí nakazených vírusom HIV, celosvetová odozva na jeho šírenie však od roku 2000 zabránila 30 miliónom nových prípadov nakazenia, ako aj takmer ôsmim miliónom úmrtí, uviedol UNAIDS na okraj konferencie o financovaní rozvoja v etiópskej Addis Abebe.

Svet zároveň smeruje k splneniu cieľa investovať do konca roka 2015 do boja proti AIDS 22 miliárd dolárov (19,91 mld. eur) a ukončiť epidémiu AIDS do roku 2030.

“Svet splnil sľub, že zastaví a zvráti epidémiu AIDS. Teraz sa musíme zaviazať k jej ukončeniu,” citovala DPA generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com