V. Čislák: Na aktuálne požiadavky zdravotníkov nie sú peniaze

TASR

Splniť aktuálne požiadavky sestier a zdravotníkov by stálo asi 200 miliónov eur. Na to však momentálne nie sú peniaze. Povedal to včera minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) v relácii RTVS O 5 minút 12.

Štát im v rámci riešenia ich platov ponúka 55 miliónov eur, rozdelia sa medzi zdravotníkov v nemocniciach. “Ich prvotné požiadavky som splnil, začali ich však navyšovať,” uviedol Čislák. Podľa neho pôvodne žiadali, aby mali taký istý zákon ako lekári, aby platil pre všetkých zdravotníckych pracovníkov a pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

Napríklad sestry a pôrodné asistentky, ktoré v tieto dni podávajú v nemocniciach hromadné výpovede, žiadajú úpravu koeficientov, ktorými sa preratúva mzda či zohľadňovanie praxe v nej. Šéfka sesterských odborov Monika Kavecká povedala, že požiadavku o zohľadnení praxe mali už v roku 2013, keď bola vo funkcii Zuzana Zvolenská.

Poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Šanca Viliam Novotný upozornil, že avizovaných 55 miliónov eur sa v rozpočte na budúci rok nenachádza. Zákon, ktorý má zdravotníkom upraviť mzdy, tak nie je finančne krytý a niekto ho môže napadnúť na Ústavnom súde SR. Čislákovi radí, aby so sestrami ešte rokoval, pretože nie sú spokojné. Štát má podľa neho peňazí dosť a našlo by sa aj tých 200 miliónov, “keby sa o túto čiastku nakradlo menej”.

Sestry chcú s ministrom podľa Kaveckej ešte rokovať a zákon zmeniť. Napadnúť ho na Ústavnom súde SR je podľa nej “to posledné”. Nerozumie ministrovej garancii, že platy neklesnú. Sestry bojujú za to, aby im systematicky rástli. Kavecká vyzvala premiéra Roberta Fica, aby pomohol situáciu v zdravotníctve riešiť.

“Finančné krytie 55 miliónov eur je,” reagoval Čislák. Podľa jeho slov sa nachádzajú aj v štátnom rozpočte. Podotkol, že v Národnej rade SR odznelo i uznesenie, ktoré má priniesť garanciu potrebných finančných zdrojov. Na margo systematického rastu platov poznamenal, že platy sestrám “nebudú stáť”. Základná zložka mzdy bude podľa neho každoročne valorizovaná prostredníctvom priemernej mesačnej mzdy.

V nemocnici v Prešove dalo výpovede vyše 380 ľudí

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove majú v evidenčnom stave 1018 sestier a ďalších 100 sestier je mimo evidenčného stavu. Z tohto celkového počtu sestier a pôrodných asistentiek viac ako 380 podalo výpovede. Riaditeľ nemocnice Radoslav Čuha na dnešnom brífingu sestry ubezpečil, že platy im v budúcom roku neklesnú.

Čuha sa vyjadril aj k medializovaným informáciám, že niektorým zdravotníckym pracovníkom hrozia v prípade stiahnutia výpovedí sankcie. „Neviem, čo sestry podpisovali, ja vidím iba tú výpoveď. Boli to individuálne výpovede sestier a ak niekto niekoho zaviazal nejakou sankciou alebo zbavením sa práva do budúcnosti, tak si myslím, že sestry by sa nemuseli obávať. Určite im dokážeme poskytnúť aj právnu pomoc,“ uviedol.

Riaditeľ považuje za predčasné hovoriť o opatreniach, ktoré bude potrebné prijať, ak zdravotnícki pracovníci svoje výpovede nestiahnu.

Riaditelia všetkých nemocníc združených v Asociácii štátnych nemocníc (AŠN) SR dnes podľa jej prezidenta a predsedu predstavenstva Jozefa Valockého jednoznačne deklarovali, že pri aplikácii novelizovaného zákona č. 578/2004 v časti minimálne mzdové nároky sestier a ostatných zdravotníckych kategórií nedôjde ku zníženiu mzdy ich zamestnancov.

Sestry požadujú zvýšenie miezd a následnú úpravu každé tri roky v zákone

Vedenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) je rozčarované z vyhlásení Asociácie štátnych nemocníc (AŠN), ktorá chce sestrám a pôrodným asistentkám garantovať platy, ktoré sú im vyplácané už tri roky. Konštatuje sa to vo vyhlásení zaslanom do redakcie TASR, ktoré podpísala Iveta Lazorová, prezidentka SKSaPA.

“Zdá sa, že riaditelia štátnych nemocníc, rovnako ako minister zdravotníctva Viliam Čislák, nerozumejú, resp. nechcú rozumieť požiadavkám sestier a pôrodných asistentiek a obhajujú vládny zákon, ktorý je zbytočný a nerieši problém zdravotníkov,” skonštatovala vo vyhlásení.

Sestry podľa nej v žiadnom prípade nežiadajú garanciu neznižovania platov v platových dekrétoch, ale požadujú zvýšenie miezd a následnú úpravu každé tri roky v zákone, pričom trvajú na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov.

“Rovnako žiadame aj zákonom ošetriť každú sestru a pôrodnú asistentku bez ohľadu na to, kde pracuje. Žiadame, aby sa prijali také účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený,” doplnila Lazorová.

SKSaPA je podľa nej sklamaná z toho, že predseda predstavenstva AŠN, rovnako ako minister zdravotníctva Viliam Čislák, pokračujú v urážaní sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku namiesto toho, aby začali riešiť problémy v slovenskom zdravotníctve, ktoré vznikli pre neschopnosť, nečinnosť a ignoráciu jednak šéfa rezortu zdravotníctva, ale aj manažérov zdravotníckych zariadení.

“SKSaPA pristúpila k výpovediam preto, lebo nie sú naplnené požiadavky sestier v deklarácii, ktoré sa týkajú nielen platov. Vláda SR schválila legislatívu, na ktorú nie sú zabezpečené finančné zdroje, pričom dlhodobo nevie zabezpečiť dostatok zdravotníckych pracovníkov,” uzavrela Lazorová.

Zdroj: TASR

Foto: TASR