V Handlovej vypukla epidémia žltačky

Waste water pipe polluting environment

V Handlovej vypukla epidémia hepatitídy typu A, známej tiež ako choroba špinavých rúk. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Prievidza so sídlom v Bojniciach eviduje do dnešného dňa celkom desať prípadov, z toho je päť detí, ktoré navštevujú dve handlovské základné školy (ZŠ) – ZŠ Morovniansku a Špeciálnu základnú školu. Informoval o tom vedúci odboru epidemiológie RÚVZ Prievidza Marián Jakubis.

“Všetci chorí boli hospitalizovaní na infekčných oddeleniach nemocníc v Banskej Bystrici a Trenčíne. V súčasnosti sú hospitalizovaní dvaja chorí v Trenčíne,” spresnil Jakubis s tým, že podľa epidemiologického šetrenia evidujú hygienici približne 220 kontaktov so všetkými chorými.

Školské zariadenia s RÚVZ prijali v súvislosti s prípadmi žltačky aj viaceré opatrenia. “V školách bol nariadený lekársky dohľad vrátane očkovania u kontaktov v triedach, v ktorých sa vyskytli ochorenia. Súčasťou nariadených opatrení je aj dodržiavanie zvýšenej osobnej hygieny – časté umývanie rúk dezinfekčným mydlom, najmä po použití WC a pred jedlom. Nariadená bola aj denná dezinfekcia hygienických zariadení, plôch a predmetov, s ktorými žiaci prichádzajú do kontaktu,” vymenoval Jakubis.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com