V Ružomberku budú strabizmus u detí liečiť po novom

little boy with a toy near a window

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP Ružomberok – fakultná nemocnica získala nové prístrojové vybavenie na diagnostiku a liečbu škúlenia u detí. Využívať ho bude očná klinika.

Ide o veľmi kvalitný prístroj, ktorého prínos ocenia predovšetkým naši malí pacienti. Slúžiť bude nielen na liečbu škúlenia u detí, ale aj porúch dvojitého videnia,” uviedol riaditeľ ÚVN Peter Rendek s tým, že prístroj môžu lekári využiť už od útleho veku dieťaťa. Škúli sedem percent detí, škúlenie sa trikrát častejšie vyskytuje u predčasne narodených.

Ako ďalej vysvetlil, škúlenie nie je len kozmetická chyba, ale je sprevádzané i poruchou zraku. Nesymetrické postavenie znemožňuje správnu spoluprácu očí a vzniká tupozrakosť škúliaceho oka. “Oko zaostane vo vývoji a obraz sa vytvára na inom mieste, preto je menej kvalitný. Aby sa mozog vyhol dvojitému videniu, tento obraz sa potláča a vzniká tupozrakosť,” podotkol.

Finančné prostriedky vo výške 12.500 eur na skvalitnenie prístrojového vybavenia a zlepšenie nemocničného prostredia darovala ružomberskej vojenskej nemocnici zdravotná poisťovňa Dôvera za umiestnenie sa na prvom mieste v prieskume a hodnotení pacientov všetkých fakultných nemocníc na Slovensku za rok 2015. Príspevok v rovnakej výške získali aj ďalšie tri ocenené zdravotnícke zariadenia.

Zdroj: TASR

Foto. fotolia.com