V Žiline operujú unikátnou metódou nádorové ochorenia v dutine brušnej

TASR

Chirurgické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline je jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré realizuje unikátnu operačnú metódu HIPEC (hypertermická intraperitoneálna chemoterapia). Podľa hovorkyne žilinskej FNsP Márie Klikovej je operácia nádejou pre pacientov s pokročilým nádorovým ochorením v dutine brušnej, ktorí už vyčerpali inú dostupnú liečbu.

„V Žiline môžu nájsť pomoc pacienti, u ktorých sa rakovina rozšírila na vnútorné orgány brucha a pobrušnicovú blanu. Skratka HIPEC znamená peroperačnú hypertermickú aplikáciu cytostatík – operačnú aplikáciu horúceho roztoku chemoterapie priamo do dutiny brušnej. Cytostatikum, prípadne ich kombinácia, je zohriate na 41 – 42 stupňov Celzia, čo výrazne zvyšuje účinnosť cytostatika, teda látky, ktorá zabíja zhubné nádorové bunky priamo v dutine brušnej,“ uviedla Kliková.

HIPEC je jedna z najnáročnejších operácií, v priemere trvá osem hodín. „Môžeme s radosťou konštatovať, že chirurgické oddelenie v Žiline a žilinská fakultná nemocnica s poliklinikou sú vybavené po materiálnej a rovnako aj personálnej stránke, aby sme mohli tieto operácie komfortne a bez problémov zvládnuť,“ povedal primár chirurgického oddelenia Juraj Váňa.

Dva samostatné kroky

Operácia podľa neho pozostáva z dvoch samostatných krokov. V prvom sa odstráni chorá pobrušnicová blana a choré orgány. V druhom kroku sa 90 minút preplachuje dutina brušná kombináciou cytostatík, a tým sa ničia všetky uvoľnené, okom neviditeľné, zhubné bunky. „Roztok sa ohrieva v mimotelovom obehu a cirkuluje špeciálnymi prívodmi (hadicami) pri kontrole teploty cez dutinu brušnú. Lekár musí hodinu a pol opatrnými, jemnými, krúživými pohybmi preplachovať všetky orgány tak, aby sa horúci roztok cytostatík dostal naozaj do všetkých oblastí dutiny brušnej,“ vysvetlil Váňa.

Operačný tím, ktorý vedie onkochirurg Karel Kroupa, dokáže vďaka tejto metóde skvalitniť a predĺžiť život aj ťažkým onkologickým pacientom. „Operácia je vhodná pre selektovanú skupinu pacientov. Je to individuálne podľa typu rakoviny, sú typy malígnych ochorení dutiny brušnej, kde vieme pacientovi predĺžiť život rádovo nielen o mesiace a roky, ale pri vybraných diagnózach aj o desiatky rokov,“ zdôraznil Kroupa.

Operácia HIPEC

Pri bežnej operácii slepého čreva diagnostikovali zhubný nádor v pokročilom štádiu 37-ročnému Miroslavovi, ktorý absolvoval operáciu HIPEC pred dvomi týždňami. „Sám som prekvapený, lebo moja operácia trvala osem a pol hodiny. Od operácie som bol na trinásty deň prepustený do domácej liečby. Čiže, sám chodím, prijímam stravu, trošku ľahšiu, ale nemám s tým žiadny problém. Pacienti ako ja inú šancu nemajú, dožívajú sa maximálne jedného roka, viac nie. Ja sa teraz teším na život a ďakujem pánovi Kroupovi,“ povedal počas kontroly v žilinskej nemocnici.

Operačnú metódu HIPEC, ktorá je vo svete známa viac ako tri desaťročia, priniesol Karel Kroupa na Slovensko v roku 2006. „Mojím cieľom bolo vždy robiť onkológiu, onkologickú chirurgiu a robiť ju dobre. Keď som odišiel z Národného onkologického ústavu, nikto v tomto trende nepokračoval. Pracoval som v zahraničí, potom som sa vrátil, a to aj kvôli tomu, aby aj Slovensko malo ďalej túto metódu a aby pacienti mohli prichádzať k nám do Žiliny,“ uzavrel Kroupa.

Zdroj: TASR

Foto: TASR