Vedci SAV vyvinuli unikátny sterilný materiál

Surgical Team Working In Operating Theatre

Tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinul sterilný materiál, ktorý môže dezinfikovať popáleniny či celé operačné miestnosti. Pôvodne za ním stál nápad vyrobiť materiál, vďaka ktorému by pacienti nemuseli podstupovať nepríjemnú výmenu katétrov tak často ako doteraz. Tím teraz pripravuje národnú patentovú prihlášku.

Môj nápad bol spraviť katéter, ktorý by vydržal minimálne rok s tým, že namiesto striebra použijeme nový druh nanočastíc, z ktorých urobíme fóliu. Tieto nanočastice majú výnimočnú schopnosť – pôsobením určitých fyzikálnych faktorov dokážu vo veľmi krátkom čase zabiť baktérie,” hovorí zodpovedný riešiteľ projektu Zoran Markovic z Belehradskej univerzity. Momentálne pôsobí v Ústave polymérov SAV v rámci programu SASPRO. Ten má prilákať na Slovensko skúsených vedcov takzvanej áčkovej kategórie.

Vedci už majú na nový materiál pripravené polymérové formy, no podľa Markovica je využitie materiálu takmer neobmedzené. “Fóliou môžeme potiahnuť okná v nemocniciach, aby sme udržali izby sterilné, čo je dôležité napríklad pri onkologických pacientoch. Pacienti s popáleninami by ju zase mohli mať priamo na tele, aby sa do rán nedostali žiadne baktérie, no regenerujúca sa koža by zároveň mohla dýchať,“ priblížil. Materiál sa môže podľa vedca uplatniť aj v iných priestoroch, v ktorých treba čo najviac eliminovať baktérie.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com