Vo vyšetrovaní financovania nemocnice je podozrivý aj kardinál

Businessman showing empty pockets to doctors
Talianski vyšetrovatelia podozrievajú vatikánskeho kardinála z toho, že presunul 30 miliónov eur zo štátnych financií určených pre detskú nemocnicu na záchranu ústavu vlastneného cirkvou a o svojom postupe neinformoval pápeža Františka. S odvolaním sa na dnešné správy talianskych médií o tom informovala agentúra Reuters.Kardinál Giuseppe Versaldi i Detská nemocnica Bambino Gesu v Ríme vo svojich vyhláseniach popreli akékoľvek previnenie.Popredné talianske denníky uviedli, že vyšetrovatelia v juhotalianskom meste Trani majú podozrenie z nezákonného použitia verejných financií v prípade. Požiadali preto svojich kolegov v Ríme, aby sa ujali vyšetrovania. Správy vychádzajú z uniknutých dokumentov od vyšetrovateľov. Dokumenty, zahŕňajúce aj prepisy z policajného odpočúvania, pochádzajú z iného vyšetrovania podvodného bankrotu zdravotníckej inštitúcie na juhu krajiny.

Versaldi a bývalý šéf nemocnice Bambino Gesu Giuseppe Profiti sa podľa médiá dohodli, že 30 z 80 miliónov eur, ktoré taliansky Senát vyčlenil pre nemocnicu Bambino Gesu v roku 2014, presmerujú na iné účely. Vyšetrovatelia predpokladajú, že tieto peniaze mohli byť použité na záchranu dermatologickej kliniky Istituto Dermatologico dell’ Immacolata (IDI) v Ríme, ktorú vlastní katolícka rehoľa. IDI v tom čase umiestnili do nútenej správy po tom, ako dlhy kliniky prevýšili 600 miliónov eur a hrozilo jej zatvorenie.

Podľa prepisu odpočutého rozhovoru medzi Versaldim a Profitim sa obaja údajne dohodli, že o tejto otázke nebudú hovoriť pápežovi, s ktorým sa stretli neskôr počas rovnakého dňa vo februári, napísali noviny. Versaldi, ktorý vtedy viedol ekonomické oddelenie Vatikánu, vo vyhlásení zaslanom talianskym tlačovým agentúram uviedol, že pápežovi nič nezatajoval, chcel ho však ušetriť od technických detailov finančnej operácie na záchranu IDI.

Nemocnica Bambino Gesu, ktorú darovali Vatikánu v roku 1924 a ktorá je pokladaná za jednu z najlepších pediatrických nemocníc v Taliansku, vo vyhlásení zaslanom agentúre Reuters správy “kategoricky poprela” s tým, že presmerované na iné účely nebolo “ani jedno euro”.

Mnohé nemocnice v Taliansku, ktoré sú spojené s cirkvou, dostávajú financie od štátu, pretože sú súčasťou celkového národného zdravotníckeho systému.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com