VšZP zaplatí od júla všeobecným lekárom viac za prevenciu

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) chce motivovať ľudí aj lekárov k prevencii. Pozornosť zameriava na rakovinu hrubého čreva a konečníka, ktorá si ročne vyžiada na Slovensku 1700 životov. Pre verejnosť preto spúšťa informačnú kampaň za 420.000 eur o tom, že prevencia môže zachrániť život. Lekárov chce zase motivovať zvýšením platieb za vyhodnotenie testu na okultné krvácanie v stolici.

Ako dnes poukázal šéf VšZP Marcel Forai, 80 percent pacientov prichádza k lekárovi v poslednom štádiu ochorenia. “Ak by sa zachytilo včas, pacient má 95-percentnú šancu na vyliečenie,” upozornil. Prevencia je zároveň lacnejšie ako následná liečba. Náklady na vyšetrenie skrytého krvácania v stolici sú 6,04 eura a na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára 30,68 eura. Priemerné ročné náklady na liečbu jedného pacienta pritom predstavujú 2880 eur.

Slováci na preventívne prehliadky stále veľmi nechodia, situácia sa však podľa Foraia zlepšila. Kým v roku 2011 ju mal absolvovať každý štvrtý človek, teraz je to každý tretí. Prehliadka je hradená zdravotnou poisťovňou a v rámci nej pacient dostane zadarmo aj test na skryté krvácanie v stolici. Ten si spraví doma a následne ho prinesie späť lekárovi na vyhodnotenie.

Za vyhodnocovanie testov, ktoré sú určené pre ľudí od 40 do 70 rokov, majú všeobecní lekári od júla dostať viac peňazí. Zo 6,04 eura má platba narásť na 12 eur. “Je to tak motivujúce pre lekárov, že si myslíme, že lekári budú bazírovať na tom, aby im pacienti vracali testy a mohli sa vyhodnotiť,” skonštatoval Forai.

Najväčšia zdravotná poisťovňa dá ročne na liečbu onkologických ochorení asi 300 miliónov eur ročne. Z toho na liečbu rakoviny hrubého čreva a konečníka vynaloží 45 miliónov eur.

Zdroj: TASR

Foto: TASR