Vyjadreniami lekára Petra Liptáka sa zaoberá prokuratúra aj polícia

Corruption

Medializované vyjadrenia známeho bratislavského všeobecného lekára Petra Liptáka o prijímaní darov od pacientov neostali bez povšimnutia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Ten vydal už v pondelok (9.2.) pokyn špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi na preverenie výrokov.

Ako TASR ďalej informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, z výrokov vyplynulo podozrenie z korupčného správania sa. “Polícia a prokuratúra koná v tejto veci,” doplnila.

Polícia potvrdila, že sa začala Liptákovými vyjadreniami zaoberať. “Urobili sme tak okamžite po ich zverejnení z úradnej povinnosti,” informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Bližšie informácie k postupu podľa hovorkyne zatiaľ nie je možné poskytnúť vzhľadom na vykonávané úkony.

Všeobecný lekár Lipták poskytol v posledných dňoch viacerým médiám vyjadrenia, v ktorých reagoval na obvinenie kardiológa Viliama F. z brania úplatku od pacientov. Pre Nový Čas povedal, že ak kardiológ za tie peniaze poskytol službu, ktorú mal poskytnúť, tak s tým nemá problém.

Ako však poukázal docent trestného práva Peter Kováč, takéto vyjadrenie je veľmi problematické. “Za istých okolností by mohlo byť dokonca trestnoprávne postihnuté ako schvaľovanie trestného činu. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa. Za to hrozí odňatie slobody až na jeden rok,” doplnil pre TASR.

Následne sa Lipták vyjadril aj pre televízie. V pondelkových (9.2.) televíznych novinách Markízy sa rozrečnil o daroch od pacientov, ktoré každoročne prijíma. “Ja to robím tak, že prijmem od pacientov každý rok dary, čo ja viem, tak asi za 5000 eur,” povedal. Pre televíziu JOJ však to, že by bral úplatky, odmietol. “Ja nemôžem dostať úplatok, ja som ambulantný lekár.”

Reportáž Markízy, po ktorej sa téme začali venovať viaceré médiá, označil Lipták za mediálnu manipuláciu. Na svojom blogu na sme.sk napísal, že za 30-ročnú kariéru všeobecného lekára mu úplatok ešte nikto neponúkol. “Prezraďte, čo vlastne, akú službu, by ste mohli za úplatok od všeobecného lekára získať?” pýta sa. Na margo toho, či sú úplatky ospravedlniteľné, poznamenal, že lekári nie sú iniciátormi ani organizátormi tohto systému, ale sú spolu s pacientmi jeho obeťou.

NOVA, OĽaNO a SAS podali trestné oznámenie na lekára Petra Liptáka.

Zdroj: TASR
Foto: TASR