MUDr. Eva Jurgová, PhD. – Piešťany

Sen o WONCA 2017 na Slovensku zostal zatiaľ nenaplnený

V dňoch 2.- 5. júla 2014 sa zišlo 3780 všeobecných a rodinných lekárov z celého sveta v Lisabone, kde sa konal najprestížnejší kongres primárnej starostlivosti WONCA 2014. Medzi lekármi bol aj tucet všeobecných lekárov (VLD) zo Slovenska, ktorí sa tešili na predloženie kandidatúry na usporiadanie kongresu WONCA 2017 v Bratislave.

Kongresové centrum na brehu rieky Tajo praskalo vo švíkoch a lekári mali možnosť vybrať si z viac než tisíc prednášok, workshopov a seminárov. Názov kongresu “Nové cesty vo všeobecnom lekárstve” plne vystihoval ciele lídrov odboru. Nové možnosti v oblasti poskytovania primárnej zdravotnej starostlivosti zameranej na pacienta a súčasne využívajúcej najnovšie odborné vedomosti a technológie boli odprezentované na základe vlastných skúseností a so široko uplatniteľnými závermi a odporúčaniami v oblasti klinickej medicíny, ako aj vzdelávania a výskumu.

Všeobecné lekárstvo má silu zmeniť svet

Veľkolepý otvárací ceremoniál mal názov “Synchrónia umenia a medicíny”. Lisabonský metropolitný orchester vytvoril slávnostnú atmosféru, v ktorej zazneli slová prezidenta WONCA Europe Joba Metsemakersa ako posolstvo k všeobecným a rodinným lekárom celého sveta. Vo svojom príhovore zdôraznil skutočnosť, že čím viac sa zdravotníctvo  krajiny opiera o primárnu starostlivosť, tým je efektívnejšie a tým lepšie výsledky prináša pre pacientov. Súčasne ocenil, že viac než tisícku lekárov registrovaných na kongrese tvoria mladí lekári, ktorí sú ešte iba v procese získavania špecializácie v odbore všeobecné/rodinné lekárstvo.

Bohatý odborný program nasledujúceho dňa otvoril Kamran Abassi, lekár, žurnalista, editor a špičkovo profilovaný komunikátor v ríši sociálnych sietí z Imperial College v Londýne. Kamran Abassi je tvorcom troch základných myšlienok e-learningu zameraného na odborný rast lekárov v Európe, pričom vo svojej prezentácii zdôraznil špecifická rozmery vzdelávania všeobecných a rodinných lekárov.

Hlavným prednášateľom druhého dňa bol prezident WONCA World Prof. Michael Kidd z Austrálie, ktorý si neskôr v rozhovore s lekármi zo Slovenska milo zaspomínal na “Bojníče”, ktoré navštívil počas jedného z tradičných kongresov všeobecných lekárov na Slovensku. Profesor Kidd, svetoznámy svojimi víziami rozvoja všeobecného lekárstva nesklamal ani tentokrát a jeho nový bonmot “Všeobecné lekárstvo má silu zmeniť svet” zaznel opakovane. Nezabudol však pripomenúť ani slová prvého prezidenta WONCA World Monty Kent Hughesa: “Budúcnosť rozvoja našej medicínskej disciplíny bude závisieť na našej schopnosti pracovať spoločne v službách ľudstvu”. Mike Kidd predstavil aj svoju novú knihu s názvom “Prínos všeobecného lekárstva k zlepšeniu systému zdravotníctva”, ktorú si účastníci kongresu mohli kúpiť.

Zdravotná starostlivosť o minoritné skupiny

Počas všetkých štyroch dní kongresu bol významný priestor venovaný problematike cross-kulturálnej primárnej starostlivosti. Problém multikulturálnej spoločnosti, ktorá je nevyhnutným dôsledkom migrácie populácie, sa dnes už týka všetkých krajín na všetkých kontinentoch sveta. K tejto problematike odzneli zaujímavé poznatky z Holandska o tom, že pacientky z moslimských krajín, kde nie je dovolené, aby sa cudzí muž dotkol ženy, prichádzajú na vyšetrenie zásadne v sprievode manžela a odmietajú sa vyzliecť. Problémom holandského zdravotníctva je aj početná čínska komunita, ktorá neovláda okrem svojho materinského jazyka žiadnu inú reč. Dospelí a starší ľudia prichádzajú na vyšetrenie v sprievode svojich detí, ktoré im robia tlmočníka. Úskalia, ktoré so sebou prináša vyšetrenie pacientky cez tlmočenie od vnuka sú v lepšom prípade komické, no v horšom prípade môžu byť až tragické. Zaujímavé poznatky predniesli v tejto súvislosti  Portugalci, ku ktorým začali prúdiť masy utečencov z Iraku a Sýrie, ktorí sa zachraňujú pred radikálnym hnutím ISIS. Obrovské problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti imigrantom má Brazília, no priznali ich aj lekári z USA, Nemecka a Čiech. Problematika migrantov sa zvyčajne rieši spoločne s problematikou tzv. „marginalizovaných“ a minoritných skupín. Tu sa dostávame do oblasti, kde rieši svoje problémy aj Slovensko, pretože za jednu z najpočetnejších minoritných skupín sa považujú Rómovia. Z tohto aspektu vzbudil veľkú pozornosť 90-minútový workshop “M and M” (Migrants and Marginalized groups of population), ktorý spolu s Jáchymom Bednářom z Čiech pripravila a moderovala zástupkyňa Slovenska Eva Jurgová. Jednou z troch nosných prednášok workshopu bola prezentácia Petra Marka zo Slovenska o projekte Platforma, ktorý je zameraný na riešenie problémov rómskych komunít na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách strednej a východnej Európy. Prezentácia vyvolala veľký ohlas a bohatú diskusiu, vďaka čomu sa 90-minútový workshop (WS) predĺžil o pol hodiny. No ani potom lekári z približne 20 krajín, ktorí sa na WS zúčastnili, nemali tendenciu odísť z miestnosti. Peter Marko bol požiadaný, aby lekárom z iných krajín poskytol podrobnejšie informácie o projekte a nadviazal pre Slovensko množstvo významných medzinárodných kontaktov.

Naša kandidatúra na usporiadanie WONCA Europe 2017 a slovenskí účastníci

Dovolím si aj niekoľko slov o našej kandidatúre na usporiadanie WONCA Europe 2017 v Bratislave. Výberového konania sa zúčastnili traja kandidáti: Grécko, Česká republika a Slovensko. Za našu krajinu podal prihlášku výbor SSVLD SLS na čele s prezidentom MUDr. Petrom Markom, MPH k 1. 12. 2013, ako to určovali pravidlá. Profesionálne pripravená prihláška bola akceptovaná Výkonnou radou WONCA Europe (WE). Od začiatku bolo Slovensko považované za najsilnejšieho kandidáta spomedzi prihlásených, pretože jedným z kľúčových kritérií pri výbere je, či sa v danej krajine už v minulosti WONCA konala. Uprednostňujú sa vždy noví kandidáti, a keďže v Grécku aj v Čechách sa WONCA už uskutočnila dvakrát, naše šance boli obrovské. Do procesu však negatívne vstúpilo niekoľko členov SSVPL SLS, ktorí písomnými vyjadreniami zaslanými Výkonnej rade WE spochybňovali schopnosť usporiadať medzinárodný kongres všeobecných lekárov na Slovensku. Prezident WE prof. Job Metsemakers požiadal zúčastnených, konkrétne Petra Marka, Evu Jurgovú (SSVLD SLS) a Petra Makaru a Janu Bendovú (SSVPL SLS) o zaslanie memoranda o spoločnej podpore kandidatúry od oboch slovenských spoločností všeobecných lekárov. Predstavitelia SSVPL sa k tejto požiadavke postavili do pozície „mŕtveho chrobáka“. Nerešpektovali ani oficiálne listy, v ktorých vyjadrili svoju plnú podporu kandidatúre vrcholoví predstavitelia slovenského zdravotníctva, ktorými boli ministerka zdravotníctva SR, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo, prezident SLS, riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku a prezident SLK.

Peter Makara pozval Evu Jurgovú desať dní pred konferenciou  na prvé zasadanie výboru SSVPL a poskytol jej hodinový priestor na objasnenie našej kandidatúry, čo Eva Jurgová urobila. Prvé reakcie mladých členov nového výboru SSVPL boli povzbudivé, keďže vyslovili svoj obdiv k práci spojenej s prípravou kandidatúry. Jana Bendová sa vyjadrila, že by sme túto šancu nemali premeškať, pretože negatívnym postojom pokazíme meno Slovenska vo WE na ďalších 10 rokov. O pár dní však bolo všetko inak a SSVPL kandidatúru nepodporila. Prezident WE, ktorému veľmi záležalo na tom, aby sa Slovensko stalo ďalšou z krajín, v ktorých usporiadanie WONCA kongresu radikálne zlepší postavenie primárnej zdravotnej starostlivosti, pozval menovaných štyroch predstaviteľov z oboch odborných spoločností na osobné stretnutie, ktoré sa uskutočnilo 3 hodiny pred samotným výberovým konaním. Peter Makara a Jana Bendová naďalej trvali na tom, že ich odborná spoločnosť je proti kandidatúre Slovenska. Prezident WE sa vyjadril, že skôr než Eva Jurgová odprezentuje kandidatúru našej krajiny pred členmi výberovej komisie, je za týchto okolností nútený hlasujúcich členov upozorniť na nedoriešený konflikt medzi slovenskými všeobecnými lekármi, pretože by v prípade výhry mohol negatívne ovplyvniť prípravu a usporiadanie kongresu na Slovensku. Napriek tejto negatívnej informácii bol výsledok hlasovania pre Slovensko priaznivý, pretože získalo 9 hlasov rovnako ako Grécko. Právo usporiadať WE 2017 získala ČR s 13 hlasmi. Nechávam na čitateľoch, nech si sami urobia záver o tom, či dvaja predstavitelia SSVPL poškodili v tomto prípade medzinárodné záujmy Slovenska. Dovolím si však jednoznačne tvrdiť, že malá skupina lekárov zo SSVPL, svojím ťažko pochopiteľným postojom zničila šancu 2450 slovenských všeobecných lekárov pre dospelých zúčastniť sa v roku 2017 na svetovom odbornom podujatí v Bratislave.

Pozn. red.: autorka je vedeckou sekretárkou SSVLD SLS