MUDr. Eva Jurgová, PhD.

ON-LINE KONTROLA KREDITOV CME 2011 – 2015 LEN DO 29.2.2016

Keďže sa na mňa obrátili viacerí kolegovia s otázkou, „Ako je to s tými kreditmi?“ a „Čo musíme v tejto veci urobiť?“,  rozhodla som sa odpovede zhrnúť v krátkom príspevku, ktorý môže poslúžiť všetkým, ktorí si ešte nestihli splniť povinnosť reakreditácie, hlavne však tým, ktorí si nie sú istí, ako postupovať.

Na konci minulého roku bol ukončený päťročný cyklus kontinuálneho medicínskeho vzdelávania (CME), zahŕňajúci roky  2011 až 2015. Znamená to, že všetci lekári, ktorí vykonávajú medicínske povolanie majú zákonnú povinnosť preukázať, že za uplynulých 5 rokov získali v rámci kontinuálneho vzdelávania 250 kreditov. Z toho 100 kreditov dostáva každý lekár automaticky  za výkon povolania,  no získanie zostávajúcich 150 kreditov je lekár povinný príslušne dokladovať.

Táto povinnosť nám vyplýva  zo zákona č. 578/2004, Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a konkretizuje ju Vyhláška 366/2005, Z.z. o kritériách a spôsobe hodnotenia CME.

Ako určite viete, kredity môže lekár získať rôznymi spôsobmi. Stále prevláda získavanie kreditov účasťou na vzdelávacích seminároch, školeniach, kongresoch a konferenciách, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Po absolvovaní vzdelávacieho podujatia získa lekár certifikát, na ktorom je uvedený počet kreditov, ktoré boli podujatiu pridelené  Slovenskou lekárskou komorou (SLK) alebo zo SACME. V posledných rokoch sa v praxi stále častejšie stretáme s tým, že usporiadateľ vzdelávacej akcie si od lekára vyžiada komorové identifikačné číslo a registrovaným účastníkom zadá príslušné kredity priamo do „Elektronického kreditného systému SLK“. Lekár si ich tam pri kontrole „nájde“.  Okrem účasti na vzdelávacích podujatiach je možné získať kredity  za vyplnenie autodidaktickáho testu, za publikačnú činnosť, stáž na akreditovanom pracovisku a ďalšie aktivity, ktoré môžeme nájsť v prehľadnej tabuľke, na webovej stránke SLK. Čo sa týka publikačnej činnosti, autor článku uverejneného v odbornej periodickej tlači na Slovensku získava 15 kreditov a spoluautor má nárok na 10 kreditov. Pokiaľ ide o publikáciu v zahraničnom časopise, autor dostáva 20 kreditov a spoluautor 15 kreditov.

Kontrola kreditov prebieha on-line  na webovej stránke SLK  www.lekom.sk , kde si môže každý lekár zistiť počet kreditov, ktoré  doteraz získal účasťou na certifikovaných odborných podujatiach.  Lekári, ktorým sa podarilo na vzdelávacích akciách získať 150 kreditov a viac, majú vyhrané, pretože splnili zákonnú podmienku o reakreditácii. Všetci ostatní, ktorí zistia, že počet ich zaregistrovaných kreditov za uplynulých 5 rokov nedosiahol 150, si budú musieť chýbajúce kredity doplniť do systému sami, a to on-line na stránke SLK. V praxi to vyzerá tak, že všetky certifikáty získané v uvedenom obrobí treba porovnať  s tými aktivitami, ktoré už sú zadané v kontrolnom systéme SLK. Kredity za tie odborné podujatia, ktoré  lekár nenájde zaregistrované v kontrolnom systéme, si na základe certifikátov, prípadne na základe iných kreditovaných činností musí zaregistrovať do systému sám, a to on-line na webovej stránke SLS.

Keďže on-line systém „nahadzovania“ kreditov bude uzatvorený 29.2.2016, odporúčam urobiť tak najneskôr do tohto termínu. Podotýkam, že kontrola kreditov bude možné aj po tomto termíne, avšak už nie on-line cez počítač. Od 1.3.2016 to bude možné iba spoplatnenou službou, ktorú budú poskytovať sekretariáty regionálnych lekárskych komôr (RLK).

Som presvedčená, že viacerí z vás si už stihli kredity skontrolovať na web stránke SLK, a v prípade potreby, si ich doplnili, či skorigovali. Verím že tým, ktorí to ešte nestihli, prípadne nevedeli ako na to, môže pomôcť nasledujúca krátka inštrukcia.

PRAKTICKÝ POSTUP PRI KONTROLE KREDITOV A ICH DOPĹŇANÍ:

1/ Otvorte si stránku www.lekom.sk

2/ Kliknite na okienko KREDITY A AKTIVITY CME.

3/ Kliknite na ZÓNA PRE LEKÁROV.

4/ Kliknite na PRIHLÁSENIE – tam sa zaregistrujete cez krstné meno a komorové registračné číslo

5/ Dostanete sa do časti PROFIL, kde si skontrolujte, či tam máte správne uvedené všetky vaše údaje. Súčasne tam nájdete informáciu  o celkovom počte kreditov, ktoré vám boli počas cyklu 2011 – 2015 zaregistrované do kontrolného on-line systému SLK. Ak je uvedený počet kreditov 150 a viac, nie je potrebné ďalšie kredity dopĺňať.

6/ V každom prípade kliknite ďalej na okienko VZDELÁVANIE, a v hornej časti stránky sa vám znovu objavia údaje o vás. Dôležité je, aby ste  všetky chýbajúce údaje doplnili, prípadne nesprávne údaje skorigovali. Ak vám budú niektoré údaje chýbať, nepodarí sa vám odoslať dokument na posúdenie a kontrolu. Táto stránka je dôležitá aj tým, že  o čosi nižšie v nej nájdete prehľadnú tabuľku konkrétnych vzdelávacích podujatí, za ktoré vám boli na základe vašej  aktívnej alebo pasívnej účasti pridelené  kredity. Ak je váš počet kreditov nižší než 150, porovnajte svoje certifikáty s tým, čo ste našli zadané do kontrolného systému. Údaje z certifikátov, ktoré zatiaľ neboli zadné do systému, si budete musieť zaregistrovať sami.

7/ Zaregistrovanie kreditov uskutočníte na tej istej stránke, v časti KREDITY LEKÁROV Z INÝCH AKTIVÍT.  Podľa údajov z certifikátov si postupne zaregistrujte jednotlivé chýbajúce odborné podujatia, prípadne si napíšte kredity za publikačnú a inú činnosť.

8/ Po dosiahnutí počtu kreditov 150 kliknite na okienko ODOSLAŤ KONTROLU NA POSÚDENIE. Následne je potrebné  ULOŽIŤ KONTROLU a musí sa nám objaviť vytúžená formulka, DÁTA BOLI ÚSPEŠNE ULOŽENÉ a  v okienku AKTUÁLNA KONTROLA sa musí objaviť informácia ODOSLANÉ.

9/ V okienku STAV sa vám následne bude objavovať slovo ČAKAJÚCE,  a to až dovtedy, kým vaše údaje neskontroluje osoba, poverená vašou regionálnou lekárskou komorou. To môže istú dobu trvať, tak nech vás to nemýli.

10/ Informáciu o úspešnom odoslaní svojich kreditov na kontrolu dostane aj automatickým mailom z „Elektronického kreditného systému SLK“, preto je dôležité, aby ste v požadovaných osobných údajoch uviedli aj svoju e-mailovú adresu.

11/ Hromadná osobná kontrola certifikátov, ako sa to robilo v minulosti, sa v tomto cykle neuskutoční. Osobnú kontrolu certifikátov bude komorou poverený kolega vykonávať iba výnimočne, predovšetkým v nejasných prípadoch, takže certifikáty nezahadzujte, pretože pod prípadnú individuálnu kontrolu budú spadať predovšetkým tie vzdelávacie aktivity, ktoré neboli registrované v SLK organizátorom vzdelávacieho podujatia.

Prajem vám, aby vám kontinuálne vzdelávanie prinášalo odborné vedomosti, skúsenosti a zručnosti, ktoré uplatníte vo svojej lekárskej praxi.

Autorka je vedeckou sekretárkou Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska