MUDr. Jana Striško Senčáková, MPH – Senec

Spolu prinavrátime všeobecnému lekárstvu jeho pôvodné poslanie a postavenie

Milí kolegovia,

vznikla Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). Nová odborná spoločnosť zastrešujúca všeobecných lekárov. Cieľom spoločnosti je vytvoriť LEKÁRSKU IZBU, ktorá nám tak chýba. Sme si navzájom vzdialení, už sa medzi sebou nerozprávame, cítime sa sami.

Potrebujeme prinavrátiť nášmu odboru jeho pôvodné poslanie a postavenie. V poslednom období zažili naše odborné spoločnosti turbulentné časy. Aj preto sa mienkotvorní všeobecní lekári z praxe spojili – aby presadzovali iný spôsob myslenia, iný spôsob komunikácie a iný spôsob presadzovania svojich myšlienok. Je veľmi dôležité mať za sebou odbornú spoločnosť jednotnú a rešpektovanú. LEN SPOLU SME SILNÍ – len spolu dokážeme byť životaschopní.

Ponúkame novú ideu presadzovania našich myšlienok na odbornom aj spoločenskom poli. Chceme, aby sa všeobecný lekár pri riešení svojich problémov mal na koho obrátiť a mal prístup ku komplexnej a cielenej starostlivosti.  Odbornej, organizačnej, právnej a finančnej.

Väčšina nášho života prebieha v ambulanciách, kde sa staráme o pacientov. Veľká časť tejto práce má podobu administratívnych úkonov. Naša pozícia si vyžaduje aktívnu komunikáciu s vyššími územnými celkami, s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a so zdravotnými poisťovňami. Orientácia v spleti zákonov, ktoré majú priamy alebo nepriamy dosah na našu prácu, je zložitá, ale zároveň veľmi dôležitá. Platí jedna podstatná vec – len dodržiavaním zákonných pravidiel sme v konfliktných situáciách a pri následnej kontrolnej činnosti chránení pred sankciami. Aj nové odborné usmernenia o delegovaných odberoch, predoperačných vyšetreniach či artériovej hypertenzii nás chránia od chýb a nastoľujú nám jasné pravidlá. Ich nedodržiavanie však vedie k možnosti udeliť nám pokuty.

Naša práca je službou všeobecného hospodárskeho záujmu. Sme zaťažení množstvom  odbornej, administratívnej aj organizačnej práce. Pracovné vyťaženie sa mnohokrát podpisuje na našom fyzickom aj psychickom stave. Ak by sme však chceli odmietnuť poskytnutie zdravotnej starostlivosti, okrem neodkladnej, nie je taxatívne určené, kedy tak môžeme urobiť. Možné to je len pri uzatvorení dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Odstúpiť od dohody je možné len pri prekročení únosného pracovného zaťaženia, alebo ak sme s pacientom v takom osobnom vzťahu, ktorý nezaručuje objektívne hodnotenie jeho zdravotného stavu. Nie je však priamo verifikované, čo je únosné pracovné zaťaženie. Jedná sa o subjektívny pocit. A ten nie je právne relevantný.

Ešte väčšie množstvo nástrah na nás čaká pri výkone lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Iné prostredie, iní ľudia a neznalosť sociálnych aspektov komplikujú našu prácu. O to viac sa v SVLS zaoberáme konečným riešením a vyriešením problému s názvom LSPP.

Vytvárame odborné usmernenia, pripravujeme štandardné diagnostické a terapeutické postupy. Nejde o odporúčania, ale o podzákonné normy, ktoré jediné sú relevantné v ochrane lekára. Každá odborná pripomienka, každá snaha o zlepšenie v našej odbornosti je vítaná. Spolupracujte s nami.

Vzťah medzi pacientom a lekárom sa má riadiť dobrými mravmi. Je to právnický výraz. Zahŕňa slušné správanie pacienta v čakárni a v ambulancii, primeranú hlasitosť prejavu, zdvorilé správanie voči iným pacientom. Vybočenie z týchto medzí je v stupni priestupku. Ktorý lekár žiadal na príslušných inštitúciách riešenie svojho pacienta za nevhodné správanie?

Všeobecné lekárstvo svojou povahou prináša každodenne množstvo otáznych a neštandardných situácii. Verím, že aj v najnovšom čísle časopisu Primárny kontakt, rovnako ako v radoch SVLS, nájdete riešenia pre viaceré z nich a získate užitočné poznatky pre vašu odbornú prax.

Pozn.red.: Príspevok je uverejnený v časopise Primárny kontakt 2/2015