MUDr. Martina Jandzíková – Žilina

„Ďakujem, pani doktorka...“

Pod gesciou hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecné lekárstvo, Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s., Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) a Slovenskej spoločnosti všeobecného lekárstva pre dospelých SLS (SSVLD SLS) sa na pôde pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Poprad dňa 28.10.2014 uskutočnil vzdelávací seminár k odborným usmerneniam MZ SR a prezentácia aktuálnych informácií o revíznej činnosti pre všeobecných lekárov v pôsobnosti príslušnej pobočky VšZP.

MUDr. Bobáková, krajská revízna lekárka z Prešova po dlhšom období komunikačného ticha medzi poskytovateľmi primárnej zdravotnej starostlivosti a VšZP v minulosti privítala všeobecných lekárov na pôde pobočky VšZP v Poprade. Všeobecní lekári cítili toto stretnutie ako veľkorysé gesto na ceste k zmene a historickú možnosť na zrovnoprávnenie postavenia všeobecného lekára v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Seminár moderovala MUDr. Eva Béresová, ktorá sa v úvode poďakovala zástupcom VšZP za ochotu, ústretovosť a záujem o našu prácu a privítala prednášateľov a hostí zo VšZP. Prezentované prednášky boli organizátormi vopred schválené a vo všetkých krajských mestách sú prezentované v rovnakom dizajne.

1. Delegované odbery v ambulancii všeobecného lekára – správna prax.

Tému odprezentovala MUDr. Martina Jandzíková. Toto odborné usmernenie upravilo kompetencie vo vykonávaní odberov a ambulantných konziliárnych vyšetrení. Určuje, kto je indikujúci lekár a kto je vykonávajúci lekár. V systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti doteraz neexistovala žiadna legislatíva, ktorá by ošetrovala a upravovala, kto je zodpovedný za zber, vykonanie, analýzu, interpretáciu a kontrolu vykonaných vyšetrení a ich správne doručenie k indikujúcemu lekárovi. Všeobecný lekár pre dospelých zastával podradnú úlohu a bol v postavení robiť „sluhu“ na príkaz iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Pacient bol zas postavený do nedôstojnej roly „sprostredkovateľa“ informácií, keďže komunikácia medzi jeho všeobecným lekárom a poskytovateľom špecializovanej starostlivosti sa niesla v duchu nadradenosti špecialistu. Legislatívne nebol doteraz definovaný ani postup, akým spôsobom je možné žiadať vykonanie vyšetrenia u iného poskytovateľa. Najčastejšie išlo o ústne “odkazovanie” po pacientovi, alebo žiadosť o “servis”  odberov prostredníctvom vety „cestou obvodného lekára zabezpečiť“…

Po prezentácii sa rozprúdila živá diskusia, odzneli aj prvé skúsenosti z praxe. Všeobecní lekári opakovane poukazovali na to, že poskytovatelia špecializovanej zdravotnej starostlivosti cielene nezasielajú žiadanky na realizáciu delegovaných vyšetrení. Zaznela požiadavka na to, aby sa edukačné semináre na túto tému uskutočnili aj pre laboratóriá aspoň v krajských mestách a žiadosť na vytvorenie osobitného kódu pre vykazovanie delegovaného odberu s úhradou tohto výkonu nad rámec kapitácie.

2. „Predoperačné vyšetrenia“ a všeobecný lekár – manažment pacienta.

Tému odprezentoval MUDr. Peter Marko, MPH. Toto odborné usmernenie upravuje postup pri vykonávaní ambulantných vyšetrení u dospelých pred plánovanými zdravotnými výkonmi s potrebou anestéziologickej starostlivosti. V diskusii odzneli prvé skúsenosti a problémy pri vykonávaní a zabezpečovaní laboratórnych vyšetrení pre indikujúceho lekára, ktoré sú nad rámec tohto odborného usmernenia. Opakovane sa jednalo o požiadavku vykonať kultivačné vyšetrenia pre ortopedické výkony, ktoré nie sú podložené žiadnymi relevantnými dôvodmi ani medicínou dôkazov. Všeobecní lekári upozorňovali aj na problémy v komunikácii s poskytovateľmi špecializovanej ambulantnej starostlivosti a zámerné nezaslanie žiadaniek na delegované odbery.

Čo ukazujú prvé výsledky z praxe? Rozsah základných laboratórnych a pomocných vyšetrení, ktoré sú uvedené vo vestníku MZ SR k tomuto odbornému usmerneniu, postačuje na realizáciu plánovaných výkonov u pacientov zaradených do skupiny ASA 1 a ASA 2. Pacient s celkovým fyzickým stavom zaradeným do skupiny ASA 1 – zdravý pacient bez patologického klinického a laboratórneho nálezu, ASA 2 – mierne až stredne závažné systémové ochorenie (napr. dobre liečený hypertonik) je pacient, ktorého sú všeobecní lekári kompetentní vyšetriť a vystaviť lekársky nález o základnom lekárskom vyšetrení pre anestéziológa. Keď je však pacient napr. akútne chorý (infekcia), nemal by absolvovať elektívny výkon. Na operáciu by pacient mal ísť až po zvládnutí infekcie, a to najskôr 2 týždne od úplného vyliečenia.

Aj osobné rozhovory po skončení seminára boli pre mňa veľmi motivujúce. Jedna z našich kolegýň sa so mnou podelila o svoju skúsenosť s predoperačným vyšetrením. Oslovila ma po skončení odborného programu a ukázala mi vo svojom mobilnom telefóne správu s textom „ďakujem“ a fotografiu novorodenca. Správa obsahovala aj údaje o bábätku priamo z pôrodnice – dátum a čas narodenia, hmotnosť a jeho dĺžku. Kolegyňa mi emotívne rozprávala o svojich pocitoch. Úprimne sa tešila z toho, že mohla urobiť predoperačné vyšetrenie svojej pacientke pred plánovaným cisárskym rezom a tá tesne pred pôrodom nemusela celé dni hľadať ambulanciu internistu ako kedysi. Pacientka jej po pôrode poslala prvú fotografiu svojho dieťatka s poďakovaním… Výsledkom správne zvládnutého procesu bola nielen spokojnosť pacienta, úspora času, ale v neposlednom rade aj šetrenie finančných prostriedkov z verejného zdravotného poistenia.

3. Aktuálne informácie pre všeobecných lekárov v pôsobnosti príslušnej pobočky VšZP, a.s.

Odprezentovala MUDr. Bobáková, revízna lekárka krajskej pobočky VšZP v Prešove. Uviedla, že v poslednom období boli revízni lekári VšZP zvyknutí komunikovať len s veľkými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zriedkavo s poskytovateľom špecializovanej ambulantnej starostlivosti, a preto komunikáciu so všeobecnými lekármi považuje za veľmi užitočnú. Upozornila, že v roku 2013 boli preventívne prehliadky vykonané v Prešovskom samosprávnom kraji len u 21,26% dospelých pacientov. Podrobne sa venovala aj analýze chýb vo vykazovaní výkonov u všeobecných lekárov s dôrazom na výkon 159a. Najčastejšiu chybu, teda „epidémiu“ v uvádzaní pozitívnych výsledkov testov na okultné krvácanie v stolici, si ako revízna lekárka dáva do súvislosti s nedôslednosťou lekárov pri správnom vykazovaní TOKS testov. V Prešovskom samosprávnom kraji vykonáva skríning kolorektálneho karcinómu prostredníctvom TOKS testov už 153 ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých (počet zazmluvnených ambulancii všeobecných lekárov pre dospelých je vo VšZP 263).

4. Diskusia k odborným usmerneniam MZ SR a spolupráci so VšZP, a.s.

MUDr. Masaryk, revízny lekár VšZP pre okresy Poprad, Levoča a Kežmarok v diskusii uviedol, že stúpa počet ambulancií, ktoré používajú EKG prístroj. Upozornil súčasne na skutočnosť, že aj pri vykonávaní delegovaných vyšetrení je potrebné postupovať v súlade s indikačnými obmedzeniami pre vykonávanie laboratórnych vyšetrení. V prípade, ak odbornosť indikujúceho lekára nebude v súlade s dodatkom zmluvy, revízny pracovník VšZP bude posudzovať opodstatnenosť vykázanej zdravotnej starostlivosti.

Po skončení odborného programu, pokračovala neformálna diskusia počas pohostenia, ktoré VšZP pripravila pre svojich hostí.

Čo dodať na záver?

Iba jedno – rada by som pozvala všetkých všeobecných lekárov na semináre v ďalších krajských mestách a chcela by som ich povzbudiť, aby sa pridali k tým, čo už odborné usmernenia uplatňujú v praxi. Sú veľkým prínosom pre pacienta, lekára aj pre kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Nie je jednoduché lámať bariéry, ktoré tu boli desaťročia, ale inej cesty v zlepšení efektivity slovenského zdravotníctva niet. A určite si potom viacerí nájdeme v telefóne SMS správu od od našich pacientov: „Ďakujem, pani doktorka…“

 

Pozn. red.: autorka je krajskou odborníčkou MZ SR pre všeobecné lekárstvo za Žilinský samosprávny kraj