Poplatky za zdravotnú starostlivosť v Čechách sa zmenili

stethoskop mit euroU našich západných susedov začali od 1. januára 2014 v zdravotníctve platiť viaceré zmeny, ktoré sa dotknú nielen českých občanov, ale každého, kto tamojšiu zdravotnú starostlivosť bude potrebovať, alebo ju vyhľadá. Prinášame Vám stručný prehľad toho najdôležitejšieho.

Poplatky

Za pobyt v lôžkových zariadeniach (nemocniciach, psychiatrických liečebniach, kúpeľoch a liečebniach pre dlhodobo chorých) v Českej republike sa od 1. januára poplatky neplatia.

V júli 2013 ich zrušil Ústavný súd ČR. Tamojšie MZ podalo návrh na zníženie poplatkov na 60 Kč za deň bez časového obmedzenia s tým,aby od platby boli oslobodené deti do veku 18 rokov. Česká vláda tento návrh prijala, avšak nová Poslanecká snemovňa ho odmietla prijať v skrátenom konaní. Ďalší osud regulačných poplatkov u lekára, v lekárňach či na pohotovosti v ČR je otázkou, ktorou sa bude zaoberať nová vládna koalícia.

Naďalej treba platiť:

  • za návštevu pohotovosti bez obmedzenia veku vo výške 90,- Kč,
  • za návštevu lekára pacienta od veku 18 rokov vo výške 30,- Kč a tiež
  • za výdaj liekov na predpis 30,- Kč za recept (nie za položku na recepte).

Zmeny pri pôrodoch aj v prevencii

V českých pôrodniciach môžu ženy od 1. januára 2014 rodiť bez prítomnosti lekára, len s pomocou pôrodnej asistentky za predpokladu, že pôrodník pri vyšetrení skonštatuje, že s vysokou pravdepodobnosťou pôjde o nekomplikovaný pôrod hlavičkou. Druhou novinkou je tzv. ambulantný pôrod, ktorý by mal riešiť predčasné odchody matiek s novorodencami z pôrodnice. Ministerstvo zdravotníctva ČR napriek tomu dôrazne odporúča matkám zostať s novorodencami v pôrodnici 72 hodín. Pokiaľ tak neurobia, dostanú pri odchode z pôrodnice presné pokyny, ako po prepustení postupovať, keďže novorodenec musí v prvých 72 hodinách života absolvovať rôzne dôležité lekárske vyšetrenia.

Od polovice januára budú českí občania dostávať od svojich zdravotných poisťovní pozvánky na bezplatné preventívne screeningové vyšetrenia zamerané na karcinóm prsníka, karcinóm maternice a karcinóm hrubého čreva. Poisťovne a vedenie rezortu si od toho sľubujú včasný záchyt ochorenia a úspory na financiách, ktoré by museli vynaložiť na liečbu v pokročilom štádiu ochorenia.

Autor: Eva Koperová

Foto: Fotolia