Ako je to naozaj s vplyvom kávy a vína na srdce?

coffe

Milovníci vína s obľubou hovoria, že pohárik červeného je cestou k dlhovekosti. Za pravdu im dáva aj primárka z levickej nemocnice MUDr. Jana Sirotiaková, PhD. Za všetko môže látka resveratrol, ktorá veľmi priaznivo vplýva na srdcovocievny systém, ovplyvňuje pozitívne aj cholesterol.

Tí, ktorí si dajú radi pohárik vína, tak vypijú aj veľmi účinný antioxidant. Lekárka však upozorňuje, že k pitiu treba pristupovať rozumne. Podľa jej slov sa odporúčajú asi dva decilitre červeného vína. Pokiaľ máte zdravotné problémy, mali by ste takéto zdravotné hobby konzultovať so svojím lekárom.

A čo kofeín?
V prípade vysokého krvného tlaku, ktorý v súčasnosti sužuje mnohých Slovákov, sa v minulosti striktne zakazovalo pitie kávy. Tá ma tiež antioxidačné účinky. Lekári však toto odporúčanie prehodnotili, pričom sa zistilo, že káva môže, naopak, aj prospievať. “Má to ale svoje určité limitácie, pokiaľ je hypertonik dobre kontrolovaný, nemá nejaké ťažkosti alebo závažné komplikácie, môže si dovoliť až tri šálky kávy denne. Rátame s tým, že je tam sedem gramov kofeínu,” povedala primárka Sirotiaková.

Vysvetlila, že kofeín v malých dávkach pôsobí veľmi povzbudivo a rozširuje cievy. “Nespôsobuje zvýšenie krvného tlaku,” doplnila. Pri vyšší dávkach kofeínu však už môže dochádzať k zužovaniu ciev, čo je nebezpečné. Pokiaľ má človek zvýšenú pulzovú frekvenciu, búšenie srdca, rýchly pulz či nepravidelnú srdcovú činnosť, vtedy sa pitie kávy neodporúča.

Majte tlak pod kontrolou

Mnoho ľudí má vysoký krvný tlak, teda hypertenziu bez toho, aby o tom vedeli. Neliečený vysoký krvný tlak má za následok zvýšené nebezpečenstvo infarktu, problémy s obličkami a obehovým systémom a tiež mŕtvice. Okrem vínka a kávičky by ste si mali raz za čas skontrolovať aj svoj krvný tlak.

Ten vám v rámci preventívnej prehliadky skontroluje všeobecný lekár, v súčasnosti si už mnohí ľudia merajú tlak aj sami doma. Ak si však raz či dvakrát nameriate vyšší či nižší tlak, netreba hneď robiť paniku. Na objektívny obraz krvného tlaku sa odporúča brať do úvahy priemer z viacerých dní, ideálne jedného týždňa, dvakrát za deň – ráno a večer.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com