Behať či nebehať cez sviatky a najmä po nich?

HOSPODÁRSKE NOVINY: Výskum v zdravotníctve láka. Ide o miliardy

Poznáte tú dilemu. Doma vianočný stromček a v kuchyni dobroty od výmyslu sveta. A vaše tenisky len smutne pozerajú z predsiene. Dať si ešte jeden grilážový rez, či za tanier kapustničky, alebo radšej vyraziť von? O to zvlášť, že táto zima je pre nás bežcov zatiaľ mimoriadne milosrdná (to platilo do Silvestra).

Poznám takých, ktorých rozhodnutie bolo úplne jasné. Sviatky nesviatky, behať sa musí tak, ako po zvyšok roka. Sú aj takí, ktorí si povedia. Dám si teda pauzu aspoň na sviatky. Predsa len ráno býva ešte pod nulou a stres z práce na čas opadol. Navyše rodinka tiež ocení, že si skôr s ňou posedím pred telkou plnou rozprávok, ako sa zase niekam naháňať.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, majte prosím na pamäti, že prestať na dva týždne, je pre viacerých návrat v čase, hoc aj o dva mesiace pokiaľ ide o výdrž a tempo. Preto moja rada znie. Radšej raz, dvakrát, možno i trikrát, ako vôbec. A ideálne ako sa prinútiť je postaviť sa na váhu, alebo prihlásiť sa na niektorí zo sviatočných behov. Tých je už našťastie po celom Slovensku neúrekom. Hoc i kratšiu trať ako obvykle si jednoducho s chuťou zabeháte a i svedomie pri kvantách sviatočných dobrôt bude potom pokojnejšie.

Že ste to už tento rok nestihli? Nevadí. V behu viac ako v čomkoľvek inom platí, že nikdy nie je neskoro. Stále máme pred sebou trojkráľové behy, ale aj desiatky ďalších zimných podujatí. Nakoniec métou môže byť aj niektorý z jarných maratónov, bez ohľadu na bežeckú disciplínu. Natrénovať ju jednoducho treba.

Ak sa teda v rámci novoročných predsavzatí, ktoré naplnia nejedno fitnescentrum, plavárne, ale aj bežecké trate začiatkom roka objaví medzi tými vašimi aj takýto plán, tak už vopred gratulujem. Ste totiž na najlepšej ceste k riešeniu najväčšieho problému všetkých novoročných predsavzatí. Po pár dňoch či týždňoch neprestať. Budem držať palce a prajem, aby Vám to v novom roku 2016 jednoducho dobre behalo :) .

Autor: Martin Klus

Zdroj: hnonline.sk, run.sk

Foto: hnonline.sk