Českí vedci objavili ďalší gén, ktorý spôsobuje metastázovanie nádorov

ID-100200736Doteraz boli v súvislosti so vznikom metastáz popísané tie gény, ktoré ovplyvňujú pohyblivosť buniek, ich schopnosť prerastať zdravými tkanivami a prežívať v krvnom obehu. Bádatelia pod vedením genetika Jiřího Hejnara z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR rozšírili krátky zoznam takých génov o takzvaný gén HOPX, informoval 16. septembra genetik Hejnar.

Internetová stránka www.zdravky.cz priniesla správu ČTK, ktorá hovorí, že metastázy sú pri nádorových ochoreniach hlavnou príčinou úmrtia pacientov. Tieto vedľajšie ložiská nádoru, ktoré sú rozptýlené vo vzdialených orgánoch a tkanivách, často odolávajú chirurgii, ožarovaniu a sú málo citlivé aj na chemoterapiu. Objav Hejnarova vedeckého tímu publikoval už v auguste medzinárodný odborný časopis Molecular Cancer Research.

“Objavili sme, že určitý gén, ktorý už bol predtým známy, mal určité účinky, že okrem iného prepožičiava nádorovým bunkám kapacitu metastázovať. Inými slovami sme sa pozreli na rozdiely v génovom vyjadrení buniek, ktoré metastázujú a buniek , ktoré nemetastázujú, ” povedal Hejnar. Vedci svoje poznatky získané v skúmavkách overovali na živých kurčatách. Ich práca ale zatiaľ zostane vo fáze základného výskumu, potrvá totiž ešte mnoho rokov, než sa odrazí v  klinickej praxi.

Celý článok čítajte na: http://www.zdravky.cz/zpravodajstvi/z-domova/novy-objev-ve-vyzkumu-metastaz

Ilustračné foto: internet