Číňania postavia pri slovenských hraniciach kúpele za desiatky miliónov eur

Čínska provincia Che-pej plánuje v Pasohlávkách pri Brne vybudovať kúpeľné centrum za viac ako 70 miliónov eur. Ak ambiciózny plán vyjde, vzniknú tam liečebné ústavy a wellness hotely, ktoré prinesú stovky pracovných miest.

Konečná dohoda o konkrétnych podmienkach medzi krajom, obcou Pasohlávky a provinciou by mala byť podľa hajtmana hotová do konca tohto septembra. Podľa informácii portálu lidovky.cz, samotné centrum by malo vzniknúť do konca roka 2018.

»

Galéria k článku (5)

Sírne pramene, ktoré pred dvadsiatimi rokmi objavili v podzemí odborníci, budú liečiť pacientov s kožnými problémami a problémami pohybového ústrojenstva. Postupne by v Pasohlávkach malo vzniknúť kúpeľné a rekreačné centrum s tradičnou kolonádou, aquapark s ôsmimi bazénmi a ubytovacie priestory.

Čerešničkou na torte by mal byť archeologický park s názvom Rímsky vrch, ktorý má pripomínať nálezy rímskeho poľného lazaretu, píše ceskatelevize.cz

Miesto je pre vybudovanie kúpeľnej zóny pripravené z minulosti. Už v roku 2007 založil kraj spolu s obcou Pasohlávky spoločnú firmu Thermal Pasohlávky, ktorá na niekoľkých desiatkach hektárov vybudovala potrebnú infraštruktúru. .

“Zástupcovia provincie Che-pej zónu navštívili a prejavili záujem do nej investovať. Krajská rada preto schválila zámer s tymto čínskym partnerom jednať,” povedala juhomoravský Hajtman Michal Hašek (ČSSD).

Pasohlávky majú na južnú Moravu pritiahnuť viac turistov a tiež vytvoriť pracovné miesta v oblasti. Kúpele budú zásobovať dva geotermálne pramene s teplotou vody až 46 stupňov Celzia.

Na mieste sú dva vrty hlboké1500 metrov, jeden z nich má osvedčenie prírodného liečivého zdroja. Kvalitou je údajne voda z oboch vrtov porovnateľná s vodou v geotermálnom aquaparku v neďalekom rakúskom Laa an der Thaya, termálne charakter prameňov je zase podobný vode v Karlových Varoch, uviedla ceskatelevize.cz.

Vznikla pracovná skupina, v ktorej budú zástupcovia všetkých klubov koalície aj opozície a zástupcovia Pasohláviek. “Do konca septembra budeme vedieť, za akých konkrétnych podmienok do toho Číňania pôjdu. Do troch rokov by potom mala byť hotová celá realizácia, “uviedol Hašek. Podľa neho by bolo kúpeľné centrum najväčším v Česku, ktoré by vzniklo na zelenej lúke, informuje portál lidovky.cz.

Zdroj: hnonline.sk

Foto: hnonline.sk