Do Británie sa vracia krivica

a32342.000-1_bigDetské ochorenie rachitída, ktoré kedysi vo viktoriánskej ére viedlo k epidémii krivých chrbtíc, sa v Británii 21. storočia šokujúcim spôsobom vracia späť. Informovali o tom české elektronické médiá odvolávajúc sa na informácie agentúry AP.

Krivica je dôsledkom veľkého nedostatku vitamínu D, ktorý pomáha telu vstrebávať vápnik. Historicky bola považovaná za nemoc chudobných. Vedúca britskej zdravotnej služby Sally Daviesová označila v októbri návrat krivice za desivý. Navrhla, aby všetky deti do piatich rokov dostali vitamíny zadarmo. Väčšina ľudí získava vitamín D zo slnka, mastných rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Krivica v Británii z veľkej časti vymizla v 50. rokoch po masovom programe, kedy deti dostávali rybí tuk. Ale za ostatných 15 rokov sa počet prípadov krivice zvýšil štyrikrát – zo 183 prípadov v roku 1995 na 762 v roku 2011. Podľa odborníkov je skutočný počet zrejme ešte vyšší, pretože nikto výskyt krivice systematicky nesleduje. Mitch Blair z kráľovskej komory pediatrov a detského zdravia si myslí, že môže byť hneď niekoľko dôvodov na vyšší výskyt krivice: deti sa oveľa viac hrajú doma, sústavné používanie krému na opaľovanie a tiež náboženské presvedčenie, že koža musí zostať zakrytá.

Obzvlášť náchylné sú na ochorenie deti s tmavou pleťou, pretože potrebujú viac slnečného svitu, než deti s bledou pleťou. Na rozdiel od krajín ako je Kanada, USA či Austrália, Británia nepridáva vitamín D do potravín, ako je mlieko alebo múka. Podľa zverejnenej informácie si lekári myslia, že krivica pribúda aj v USA, aj keď nie sú k dispozícii presné celoštátne čísla.

Autor: PK