Kupovanie diplomoviek? Bežná prax.

sme

Hneď na úvod musím konštatovať, že neobľubujem ľudí, ktorí za každých okolností moralizujú a vnucujú verejnosti svoje vlastné morálne hodnoty. Niekedy je však etický problém tak jasný, že by bolo hriechom voči všetkým poctivým študentom keby sa k problematike niekto verejne nevyjadril.

Dnes je to už tretíkrát, keď som sa s nemým výrazom v tvári na pár sekúnd zasekol a čudoval som sa ako je vôbec niečo také v civilizovanej spoločnosti možné a vôbec, ako je možné že to očividne nikomu nevadí? Neviem presne kedy sa tento druh podnikania rozšíril na Slovensku, z nepresného osobného pozorovania odhadujem, že sa tak stalo niekedy pred piatimi rokmi. Áno, je tomu už päť rokov odkedy na Slovensku prekvitá biznis založený na nefalšovanom falšovaní – biznis s kupovaním bakalárskych a diplomových prác. Za môj šokový stav opísaný pár riadkov vyššie je zodpovedná jednak dotieravá oficiálna(!!!) reklama na facebooku a jednak ľudia, študenti, ktorí sa nehanbia, ani nemajú snahu utajiť fakt, že záverečnú epizódu svojho štúdia si jednoducho kúpili…

Vážení kolegovia, študenti slovenských univerzít, pýtam sa vás:

- Skutočne ste sa za roky vášho štúdia nič poriadneho nenaučili, že si musíte kupovať záverečnú prácu?

- Budete mať dobrý pocit z diplomu, ktorý ste minimálne čiastočne získali vďaka podvodu?

- Nie je Vám trápne tváriť sa, že ste autorom kúpenej práce?

- A nakoniec, necítite tie facky od svojho svedomia? Či nebodaj žiadne nemáte?

A možno že ste roky štúdia preslopali, preflákali, na skúšky ste sa učili iba tzv. nutné minimum a výsledok v podobe totálnej odbornej neschopnosti sa dostavil. Bohužiaľ, nepoteším vás. Vaša odborná neznalosť a neschopnosť vás bude charakterizovať aj vo vašom potenciálnom budúcom zamestnaní resp. pravdepodobnejšie na úrade práce kde sa postavíte do radu ktorého koniec už dnes prakticky neexistuje.

Hanbím sa za každého jedného študenta, ktorý získal svoj diplom podvodom a hanbím sa aj za očividne inteligentných ľudí, ktorí ťažia z tohto druhu biznisu.

Je mi naozaj zle.

Autor: John Šoltés

Zdroj: blog.sme.sk

Foto: sme.sk