Liečba zhubných nádorových ochorení stála VšZP vlani asi 292 mil. eur

Budova VšZP v Bratislave

Na liečbu pacientov so zhubnými nádorovými ochoreniami vynaložila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vlani takmer 292 miliónov eur. V roku 2013 sa na tieto ochorenia liečilo skoro 264.000 poistencov štátnej poisťovne.

“Medzi finančne najnáročnejšie a zároveň najčastejšie sa vyskytujúce zhubné diagnózy u žien stále patrí nádor prsníka, celkové náklady VšZP na jeho liečbu v roku 2013 predstavovali približne 46 miliónov eur,” uviedla hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková. U mužov dominuje zhubný nádor prostaty. VšZP dala na jeho liečbu v roku 2013 takmer 15,5 milióna eur. Medzi ďalšie finančne nákladné onkologické diagnózy patrí napríklad zhubný nádor konečníka, hrubého čreva alebo liečba leukémie.

VšZP zabezpečuje ako najväčšia zdravotná poisťovňa podľa Gašparíkovej liečbu pre väčšinu onkologických pacientov na Slovensku. Aj v tomto roku je partnerom zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine. V pobočkách poisťovne na celom Slovensku budú umiestnené pokladničky Ligy proti rakovine. V uplynulých troch rokoch sa v nich počas Dňa narcisov podarilo vyzbierať vyše 17.000 eur.

Zdroj: TASR

Foto: TASR