Limorina dečka

Foto: FB

Limor sedávala najprv na lavičke v čakárni, potom už na lôžku podopretá vankúšmi a háčkovala. Deky, prehozy, límčeky na dobové kostýmy pre filmárov a do divadelných dielní. K tomu rukavičky, kapsičky, doplnky pre porcelánové bábiky. V tejto činnosti jej nebránila ani infúzia zapichnutá v žile.

Nikdy predtým sa ručným prácam nevenovala. Nemala vlastne žiadneho koníčka, len prácu a domácnosť. Aj tú už veľmi nie. Deti odišli študovať do zahraničia, s mužom sa stravovali v práci a upratovať jej chodila upratovačka. Potom zostala zo dňa na deň doma. Operovali ju, chodila na terapie, potom mala pauzu v liečbe, psychicky sa zrútila. Do práce sa nemohla vrátiť, viedla výskumný projekt a tam potrebovali niekoho v dobrej kondícii. Ako 55-ročná skončila na invalidnom dôchodku.

Na liečbu chodila len raz do týždňa, športovať veľmi nemohla, knihy ju už nebavili, muž sa jej nemal čas venovať, lebo musel pracovať ešte viac ako predtým. Keď sa raz prehrabávala v skriniach našla háčik a krabicu priadze po mame. Čo si pamätala, mama vždy háčkovala. Limor tým vždy pohŕdala, zdalo sa jej, že jej mama, univerzitná profesorka, by mohla mať aj nejaký intelektuálnejší koníček. Krabicu zasunula späť.

Raz, keď už naozaj nevedela čo so sebou, vytiahla ju. A odvtedy ju neodložila. Prvé vzory hľadala na internete, potom si nakúpila knihy, prihlásila sa do kurzu. Bola dobrá, najšikovnejšia zo všetkých v skupine. Mala takú zásadu, že ak niečo robila, muselo to byť excelentné. V krátkom čase mala plno objednávok, zarábala viac ako vo vedeckom ústave. Jej prácu si všimla kostýmová výtvarníčka z divadla, pracovala pre filmárov.

Medzitým stále chodila na onkológiu. Lekári ju prezývali pani s háčikom. Nemali pre ňu dobré správy. Po pokojných  rokoch prišla recidíva. Bolo jej čoraz horšie, ale neprestávala s háčkovaním. Ešte jednu dečku, hovorievala v čakárni, keď čakala na chemoterapiu. Urobila ešte asi tri.

Tá posledná už bola odfláknutá, asymetrická. Taký nepodarok, povedala by, ak by ešte žila.

Autor: Jana Shemesh

Zdroj: dennikn.sk

Foto: dennikn.sk