Českému turistovi s podozrením na infarkt pomohol defibrilátor

6

Vo Vysokých Tatrách včera zasahovali leteckí záchranári. Z Chaty pri Zelenom plese transportovali do nemocnice českého turistu. Muž zrejme dostal infarkt, čo viedlo k strate vedomia.

Na tatranskej chate sa včera popoludní náhodou nachádzala lekárka. Po tom, čo muž odpadol, okamžite začala s resuscitáciou. Následne použila AED defibrilátor, ktorý je súčasťou vybavenia chaty.

“U pacienta sa po prvom výboji obnovili vitálne životné funkcie, začal spontánne dýchať a bol pri vedomí,” informuje na svojej internetovej stránke Horská záchranná služba (HZS).

Českému turistovi vyrazili na pomoc okrem horských aj leteckí záchranári. Muža vrtuľníkom záchrannej zdravotnej služby Air – Transport Europe následne previezli do popradskej nemocnice.

AED defibrilátory sú umiestnené na vybraných chatách vo Vysokých Tatrách. Ide o spoločný projekt spoločnosti ENEL, Asociácie horských záchranárov a HZS. Zámerom tohto projektu je vybaviť všetky horské chaty na Slovensku uvedenými zariadeniami, ktoré môžu zachrániť ľudský život.

Zdroj: TASR

Foto: TASR