Môžeme športovať aj prechladnutí?

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Najskôr vám len tečie z nosa, kýchate, potom sa pridá bolesť kĺbov, hlavy, škrabanie v hrdle možno aj teplota. Celkovo sa cítite „pod psa“ a už je jasné, že prechladnutie vás potrápi niekoľko dní. Musíte sa však preto vzdať bežeckého tréningu alebo prestať chodiť do fitnescentra? A čo s tou lyžovačkou, čo ste s kamarátmi naplánovali na poslednú chvíľu?

Naozaj prestať?

V princípe platí, že šport by mal posilňovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Posilňuje, ale nežijeme vo vákuu, a tak môžeme aj napriek tomu ochorieť. Už pri bežnom prechladnutí imunitný systém pracuje naplno a akékoľvek športovanie nás v tomto stave ešte viac oslabuje.

Ak sa k príznakom prechladnutia pridá aj horúčka, je to jasný znak, že ide o chrípkovú infekciu. Znamená to stop športu a akejkoľvek športovej aktivite. Odporúča sa ostať v posteli. Ak sa začnete cítiť na chvíľku lepšie, „neskáčte“ hneď do tenisiek. To len lieky zmierňujú prejavy choroby. Radšej to naozaj poctivo vyležte.

Mierny režim

Infekcia horných dýchacích ciest, s ktorým sa stretávame v priebehu celého roka, je síce nepríjemná, ale väčšinou neškodná. Tvrdí to aj americký lekár Richard E. Besse:

„Ak sú príznaky prechladnutia kýchanie, upchatý nos a tlak v hlave, mierne zapotenie sa pri pohybe je bezpečné. Počúvajte svoje telo a zvážte tú správnu aktivitu.“ 

Prechádzky na čerstvom vzduchu vám urobia dobre. Ani beh neškodí, ak je súčasťou vašej pravidelnej rutiny. Beh vám prirodzene prečistí dutiny a vďaka nemu sa budete cítiť lepšie. Len pozor na studený a ostrý vietor, ktorý vás môže napríklad nepríjemne rozkašľať.

Aj pri tanci, zumbe, či joge sa telo uvoľní a zbaví kortizolu (jeho hlavnou funkciou je zvyšovanie celkovej pohotovosti pri záťažových situáciách – strese, infekcii). Pri tomto druhu cvičenia sa zamerajte skôr na menej náročné cviky a polohy a nezabudnite na správne dýchanie.

„Fitneská“ radšej nie

Okrem toho, ako cvičíte, je tiež dôležité zvážiť, kde budete cvičiť. Ak váš tréning zahŕňa posilňovňu a úzky kontakt s inými ľuďmi, je celkom fajn byť lojálny a nerozširovať svoju chorobu. Radšej sa fitnescentrám oblúkom vyhnite. Aj kolektívne športy, z tohto istého dôvodu, radšej obmedzte počas choroby, pretože najčastejšie infekcie horných dýchacích ciest sú totiž vírusové infekcie. Šíria sa kvapôčkovo, a pri kontakte je to omnoho rýchlejšie.

Existuje až 200 vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie. Najčastejším a vysoko nákazlivým vírusom je rinovírus (HRV – human rhinovirus). Spôsobuje 30 až 50 % všetkých prechladnutí u dospelých.

Lepšie predchádzať ochoreniam

Už mnohé štúdie dokázali, že pravidelne cvičiaci ľudia bývajú menej chorí. Bývajú. Ale vždy sa niečo „prihodí“. A aby sme nemuseli vynechávať športovanie, je lepšie predchádzať ochoreniam na každom „fronte“. Nie je pravda, že vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie, sa dostávajú do organizmu hlavne cez ústa, či už vdychovaním alebo kontaktom zo špinavých rúk. Najčastejšie sa nám do tela dostanú vírusy cez nos. Stačí jeden neuvedomelý chorý v posilňovni, a máte o zábavu postarané.

Našťastie, vedci objavili červenú morskú riasu, ktorá dokáže s vírusmi bojovať. Prinášajú spojenie prírody s najmodernejšími vedeckými poznatkami v podobe nosového spreja. Moderný a efektívny prístup k liečbe prechladnutia. Vždy po ruke.

Dokáže zmierniť nielen symptómy, ale jednoducho a priamo rieši príčinu prechladnutia. A to práve tam, kde je to najviac potrebné. V nose. Po použití spreju, hneď po vstreknutí, sa na sliznici nosa vytvorí ochranná vrstva, čím sa zníži množstvo vírusov až o 92 %.

Podráždený nos, bolesti alebo škriabanie v hrdle, zachrípnutie, zvýšená teplota a ďalšie ťažkosti pri prechladnutí sa prejavia miernejšie alebo vôbec, keď v nose pôsobí červená morská riasa, resp. prírodná látka carragelose, výťažok z nej. Potvrdili to aj klinické štúdie.

Ak teda pociťujete blížiace sa prechladnutie alebo už prechladnutí ste, sprej použite minimálne 3-krát denne jeden vstrek do každej nosovej dierky počas trvania prechladnutia. A môžete spokojne športovať ďalej.

A keby ste náhodou mali čeliť atakom „škôlkárskych“ vírusov, zastavte to. Nosovým sprejom, ktorý je vhodný aj pre deti od 1 roku, si ochránite deti, ochránite aj seba, a aj vaše cvičenie.

Zdroj: sme.sk
Foto: sme.sk