Najbohatší Čech chce získať súkromnú sieť nemocníc, do ktorej patria aj niektoré slovenské

ID-10068610

Najbohatší Čech Petr Kellner sa rozhodol získať najväčšiu súkromnú sieť nemocníc v Česku a je pripravený sa kvôli tomu pustiť do boja s väčšinovým vlastníkom zdravotného holdingu Agel, miliardárom Tomášom Chrenkom. Píše sa o tom v piatkovom vydaní MF Dnes. Kellner podľa denníka spúšťa operáciu, na konci ktorej má byť prevzatie Agelu skupinou PPF. Hodnotu Agelu odhaduje odborný posudok na 17 miliárd korún, niektoré zdroje uvádzajú, že predajná cena firmy je okolo desať miliárd korún.

Dvere má Kellnerovi otvoriť Chrenkov menšinový spoločník Martin Polach, ktorý v nemocničnom zoskupení vlastní štvrtinu. S Chrenkom sa dostal do sporov a chce sa s ním rozísť. Polach však nemôže svoju štvrtinu v Agel predať bez Chrenkovho súhlasu. Preto navrhol investorom, aby jeho akcie prevzali do správy a pokúsili sa s Chrenkom dohodnúť na odkúpení štvrtiny alebo celého Agelu. Podľa Polacha Chrenek porušoval povinnosti väčšinového akcionára a poškodzoval firmu aj svojho spoločníka. Jeho právnici majú údajné pochybenia zmapované a sú ochotní ísť s nimi pred súd. Polach dúfa, že Chrenek nakoniec na vstup nového akcionára prikývne.

Polach s ponukou oslovil všetky veľké domáce finančné skupiny i investorov zo zahraničia, do stretu s Chrenkom je ale pripravený ísť len Kellner. Najal si už krízového manažéra Richarda Benýška, s ktorým už viackrát pracoval pri nepriateľskom prevzatí firiem.

Skupina Agel v Česku prevádzkuje 11 nemocníc a ďalšie zdravotnícke zariadenia. Od roku 2006 pôsobí aj na Slovensku, kde má štyri nemocnice. V ostatnom čase sa Agel spomína hlavne kvôli vyhláseniam šéfa hnutia NOVA Daniela Lipšica, ktorý spája Agel s podnikateľskými aktivitami Pavla Pašku.

Zdroj: zoznam.sk

Foto: fotolia. com