Päťtisíc lekárov protestovalo v Moskve proti škrtom v zdravotníctve

Arzt bei Hausbesuch. Untersucht krankes Kind.

Zdravotnícki pracovníci, pacienti a ďalší nespokojenci vyšli do moskovských ulíc napriek mrazivému počasiu. Mnohí z nich mali na zimných bundách a kabátoch oblečené biele lekárske plášte. Polícia odhadla počet účastníkov pochodu, ktorý prebehol bez násilných incidentov, na približne 1500. Akciu zorganizovali nezávislé zdravotnícke odbory a občianske hnutie bojujúce za kvalitné zdravotníctvo, uviedla agentúra TASS.

Protest bol podľa AP reakciou na plánované reformy zdravotníckej starostlivosti v ruskej metropole, v rámci ktorých by v najbližších týždňoch a mesiacoch mohlo prísť o prácu až 10.000 lekárov. Svoju činnosť by malo ukončiť 28 moskovských nemocníc a kliník.

Niektorí demonštranti niesli transparenty s menami nemocníc, ktorým hrozí zrušenie. “Šetrite peniaze na vojne a nie na nemocniciach,” znel nápis na jednom z transparentov.

Moskovské úrady bránia reformu potrebou modernizácie zastaraného zdravotníckeho systému zo sovietskej éry. Zatvorenie podľa nich hrozí len neefektívnym nemocniciam.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com.