Od ortuti k hliníku. 10 mýtov a faktov o očkovaní

HOSPODÁRSKE NOVINY: Výskum v zdravotníctve láka. Ide o miliardy

Či už očkovaní ste alebo nie ste. Veríte alebo neveríte. Prinášame vám prehľad desať top neprávd, ktoré sa o vakcináciách tradujú.

1. Očkovanie spôsobuje autizmus
Tvrdenie koluje už dlho a množstvo ľudí preukazuje minimálnu imunitu voči informáciám, ktoré tvrdenie vyvracajú. Prvýkrát sa obvinenie zjavilo pred sedemnástimi rokmi, keď britský doktor Andrew Wakefield publikoval článok, v ktorom naznačuje, že vakcína MMR (osýpky, rubeola, parotitída) spôsobuje autizmus. Netrvalo dlho a článok bol vyvrátený. Odvtedy na pravidelnej báze vychádzajú štúdie popierajúce súvislosť medzi očkovaním a autizmom. Napríklad len nedávno vyšli výsledky jednej obzvlášť rozsiahlej v renomovanom titule The Journal of the American Medical Association. Štúdia analyzuje dáta 95-tisíc detí z USA.

2. Očkovanie spôsobuje autizmus. Pretože diagnóz autizmu pribúda
Jeden mýtus, ale zaslúži si dva body. Áno. V poslednom období badať nárast prípadov autizmu. V skutočnosti je to nárast spôsobený zmenami v diagnostike a klasifikácii autizmu a autizmu blízkych chorôb. „Ak by živé oslabené vírusy vo vakcínach spôsobovali zaručene ako jediný faktor autizmus u detí, tak divé, virulentné vírusy by aj s vyvolaním infekcie neurobili to isté?“ konštatuje Ingrid Urbančíková, pediatrička a infektologička, odborný garant projektu Sprievodca očkovaním.

3. Očkovanie zaťažuje organizmus novorodencov
Absolútny nezmysel. „Imunitný systém novorodenca je ako špongia a je pripravený prijať milióny podnetov. Ak by dieťa dostalo celý očkovací program naraz, nezaťažila by sa viac ako jedna desaťtisícina kapacity imunitného systému…“ uvádza sprievodcaockovanim.sk. A prečo sa potom neočkuje naraz? „Viacero dávok sa podáva kvôli tomu, ako funguje imunitný systém. Prvé dávky musí najprv rozpoznať a spracovať, to trvá. Ďalšie dávky sa potom dávajú na zlepšenie imunity. Všeobecne platí, že imunitný systém reaguje na to, s čím sa už stretol, lepšie, silnejšie, rýchlejšie ako predtým,“ nadväzuje pre HN lekár Tomáš Ondriga, spoluautor stránky Neverím mýtom o škodlivosti očkovania

4. Farmaceutické firmy tlačia na očkovanie kvôli vlastnému zisku
Veľmi obľúbené konšpiračné tvrdenie. Bohužiaľ, čísla nepustia. Vakcíny z hľadiska obratov farmaceutického biznisu netvoria zásadnú časť. Trh je výrazne regulovaný. Navyše argument nemá ani logiku. Vakcína sa dáva raz za život. Liečenie danej choroby by pacienta vyšlo výrazne drahšie. A farmafirmám prinieslo výraznejšie obraty. Príkladom trendu je firma Wyeth, ktorú neskôr kúpil Pfizer, ukončila výrobu očkovacej látky proti chrípke, pretože marže boli príliš nízke.


Prečítajte si aj: Vakcína story. Ako sme strach z chorôb vymenili za strach z očkovania


5. Silnejšia je prirodzená imunita než umelá získaná očkovaním
Výnimočne pravdivý argument, a preto dvojnásobne nebezpečný. Prekonanie nebezpečnej infekcie môže v určitých prípadoch výraznejšie posilniť obranyschopnosť ako vakcína. Lenže nemusí. Môže zanechať na chorom trvalé následky, alebo sa skončiť úmrtím. Ako bol nakoniec prípad chlapca v Španielsku. A to riziko za to nestojí.

6. Vakcíny sú jedovaté, pretože obsahujú toxický hliník
Hliník sa síce v niektorých vakcínach nachádza, ale vo forme a v množstve, ktoré nie sú viac nebezpečné ako hliník, ktorý máme bežne v tele či každý deň prijímame do tela stravou alebo dýchaním. „Nie sú žiadne dôkazy o tom, že by hliník spôsoboval alergiu, astmu alebo autizmus. Je zaujímavé, že obavy z autizmu u rodičov vyvoláva vakcína MMR, ktorá však neobsahuje žiadny hliník,“ uvádza lekárka Jarmila Pertináčová vo svojom článku Hliník vo vakcínach, ktorý uverejnili Očkovacie noviny.

7. Vakcíny obsahujú škodlivú ortuť
Predchádzam komentáru pod článkom „Vidíte, o hliníku píše, ale o ortuti už mlčí“. Dnešné vakcíny však ortuť neobsahujú vôbec. Prípadne obsahujú len vo zvyškových množstvách zlúčeninu etylortuť. Pri tejto zlúčenine neboli relevantne preukázané škodlivé účinky na ľudský organizmus. Dokonca nič nepreukázala ani posledná zverejnená štúdia. Za pozornosť stojí, že bola financovaná antivakcinačnou skupinou z USA. Štúdia je dostupná na www.pnas.org/content/112/40/12498.abstract

8. Lepšia hygiena by bola efektívnejšia ako očkovanie
Nikto nehovorí, že očkovanie nahrádza hygienu. Bez diskusie pomáha v boji s chorobami. Šírenie chorôb, proti ktorým sa očkuje, však nedokáže spoľahlivo zastaviť. Ani v utopickom prípade, že všetci obyvatelia planéty sa od zajtra dohodnú na úzkostlivom dodržiavaní zásad hygieny. Za každých okolností a na všetkých miestach.

9. Záškrt nie je takou hrozbou, ako nám tvrdia
Podobný argument padá i pri osýpkach. Jedno české protiočkovacie hnutie dokonca tvrdí, že je veľmi nepravdepodobné, aby „zdravé, donosené, dobre živené a následne liečené dieťa“ na osýpky zomrelo. Čo z toho vyplýva? Lepšia životospráva stojí za poklesom úmrtnosti na tieto choroby. Príklad španielskeho chlapca. Bol nezaočkovaný a zomrel. Záškrt sa našiel u ďalších ôsmich detí, ktoré boli zaočkované a choroba sa u nich nerozvinula. „Ilustračným príkladom je detská obrna, ktorá je už celosvetovo takmer eradikovaná. Vyskytuje sa už len v Afganistane a Pakistane, kde sa tiež rozšírili fámy, že očkovanie sterilizuje,“ pokračuje Tomáš Ondriga. Podľa jeho slov sa letalita (smrtnosť) osýpok ráta v rozvojových krajinách na jednotky až desiatky percent. Vo vyspelých krajinách zomiera približne jeden z tisíc chorých.

10. Vakcíny nie sú relevantne testované
Vstup liečiva na trh je veľmi prísne posudzovaný. Registrátor lieku musí splniť množstvo kritérií. Posledné slovo majú aj tak registračné orgány. Na Slovensku Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Autor: Tomáš Ferenčák

Zdroj: hnonline.sk

Foto: hnonline.sk