Pacienti zomierajú zbytočne

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Takmer polovica ľudí, ktorí v roku 2013 na Slovensku zomreli, mohla ešte žiť. Stačilo by, keby naše zdravotníctvo fungovalo tak, ako fungovať má.

S hrôzou som si minulý týždeň prečítala posledné štatistiky Eurostatu o zbytočných úmrtiach na Slovensku. Naša maličká krajina sa ocitla na posledných miestach zo všetkých krajín Európskej únie. Podiel odvrátiteľných úmrtí je pritom významným indikátorom hodnotenia kvality zdravotných systémov v jednotlivých krajinách. Horšie ako Slovensko dopadli už len Rumunsko, Lotyšško a Litva. Lepšie sú na tom všetci naši susedia, ale aj Bulharsko, či krízou zmietané Grécko.

Viem, že šíriť poplašné správy na verejnosti je trestné. V tomto prípade ale nemôžem zostať ticho a musím biť na poplach. Ide alarmujúce čísla, ktoré jasne ukazujú na kritický stav nášho zdravotníctva. A nie sú to jediné zlé ukazovatele. Prepad kvality zdravotnej starostlivosti na Slovensku potvrdil v januári aj rebríček OECD, ktorý zaradil Slovensko na 24. miesto z 35 krajín. Nebude to teda asi len nejaká náhoda, zlá štatistika alebo zlý výpočet. Žiaľ toto je realita dnešného stavu, v ktorom žijeme.

Veľkým problémom, musím však podotknúť, že nielen nášho zdravotníctva, sú omyly zdravotníckych pracovníkov a zanedbanie zdravotnej starostlivosti. Pred mesiacom sme na našej webovej stránke AOPP informovali o prípade pani Dagmar. Tá sa niekoľkokrát dožadovala vyšetrení na pohotovosti v Ružinove. Keď jej po niekoľkých dňoch bola konečne určená správna diagnóza a ona podstúpila operačný zákrok, bolo už neskoro. Vymenená aorta jej nepomohla a z tejto operácie sa už neprebrala. Zostala v kóme a následne zomrela. Vôbec pritom nejde o ojedinelý prípad. Na našom stole v kancelárii AOPP ich máme niekoľko a v mnohých veciach sa podobajú. Ide o zlyhania. Niekedy osobné, ale často aj systémové, ktoré spôsobujú problémy pravidelne.

Aby som však nebola jednostranná, je potrebné povedať, že svoju vinu na probléme majú obidve strany. Aj my pacienti nesieme svoj podiel na zlých štatistikách. Mnohé úmrtia sú totiž následkami komplikácií civilizačných chorôb, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, metabolické, onkologické, či pľúcne choroby. Teraz určite hovoríte, no ja za nič určite nemôžem. Zamyslite sa ale trocha lepšie. Dodržiavate všetky pokyny vášho lekára, ako aj zdravý životný štýl? Nekonzumujete alkohol, prestali ste fajčiť a začali cvičiť, tak ako vám to odporúčal? No vidíte, som presvedčená, že nie všetci ste odpovedali ÁNO. Je pritom nesmierne dôležité, aby sa každý z nás, každý pacient, aktívne podieľal na svojej liečbe. Viem, že zlepšenie štatistík či zníženie nákladov zdravotných poisťovní na vašu liečbu nie je tá správna motivácia. Ale urobte to hlavne pre seba, aby ste si predĺžili roky prežité v zdraví, a nie v chorobe.

Autor: Katarína Kafková

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk