Hospodárska kríza pravdepodobne zvyšuje počet úmrtí na rakovinu

TASR NsP Partizánske

Globálna finančná kríza mohla v rokoch 2008-2010 zvýšiť počet úmrtí na rakovinu až o 500.000. Vyplýva to z najnovšej štúdie Imperial College v Londýne, podľa ktorej nemali mnohí pacienti v krízových rokoch prístup k adekvátnej liečbe v dôsledku nezamestnanosti a redukcie výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Autori štúdie sa odvolávajú na štatistiky, ktoré odhalili, že spolu s každým percentom, o ktoré sa zvýši nezamestnanosť a každým znížením verejných výdavkov na zdravotníctvo o 1 %, stúpa aj počet úmrtí na rakovinu.

Mahiben Maruthappu, jeden z autorov štúdie, odhaduje, že v krízových rokoch 2008-2010 sa len v 34 členských štátoch Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zvýšil počet ľudí, ktorí podľahli rakovine o 260.000 prípadov. Z toho v Európskej únii zomrelo o 160.000 ľudí viac a celkovo vo svete podľahlo rakovine pre krízu dodatočných 500.000 obetí.

Maruthappu sa domnieva, že v USA sa zvýšil počet úmrtí na rakovinu v sledovanom období o zhruba 18.000 a vo Francúzsku o 1500. Ale v Británii a Španielsku, ktoré poskytujú celkovú zdravotnú starostlivosť, k nárastu úmrtí na rakovinu nedošlo. Výsledky svojej štúdie publikoval v lekárskom časopise The Lancet.

Rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete, pripomenul Maruthappu, takže je podľa neho veľmi dôležité pochopiť, ako ekonomické zmeny ovplyvňujú prežitie pacientov s touto diagnózou.

V roku 2012 zomrelo na rakovinu na celom svete približne 8,2 milióna ľudí.
“Zistili sme, že zvýšená nezamestnanosť je spojená so zvýšením úmrtnosti na rakovinu, ale celková zdravotná starostlivosť chráni pred takýmito vplyvmi,” skonštatoval Maruthappu, podľa ktorého sa to týka najmä rakoviny prsníka, prostaty a hrubého čreva.

Výskumníci vychádzali z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie a štatistík Svetovej banky z viac ako 70 štátov sveta a analyzovali spojitosť medzi nezamestnanosťou, výdavkami na zdravotníctvo a úmrtnosťou na rakovinu.

Zistili, že pri každom zvýšení nezamestnanosti o 1 % stúpne počet úmrtí na rakovinu o 0,37 na 100.000 ľudí. A pokles výdavkov na zdravotníctvo o 1 % je spojený s 0,0053 dodatočnými úmrtiami na 100.000 osôb.

Zdroj: TASR

Foto: TASR