WHO zamietla výzvu o odloženie či posunutie letnej olympiády v Riu

mosquito closeup

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zamietla výzvu zdravotníckych expertov a vedcov z celého sveta na odloženie alebo posunutie augustovej olympiády v Rio de Janeiro, kým sa v Brazílii nestabilizuje situácia s vírusom Zika.

Stopäťdesiati experti, medzi ktorými je napríklad bývalý vedecký poradca Bieleho domu či viacero univerzitných profesorov, poslali WHO otvorený list. V ňom žiadali, aby organizácia v “mene verejného zdravia” posunula alebo premiestnila najväčší športový sviatok roka.

WHO však výzvu odmietla s tvrdením, že vírus Zika je globálny problém, s ktorým nebojujú len v dejisku olympiády. “Brazília je jednou zo šesťdesiatich krajín či oblastí na svete, kde komáre prenášajú vírus Zika. Ľudia sa presúvajú a cestujú medzi týmito destináciami z rôznych dôvodov. Najúčinejší spôsob ako predísť infikovaniu vírusom je sledovať a riadiť sa pravidlami zdravotníckych organizácií,” uvádza sa v stanovisku WHO.

Experti sa vo výzve opierali o najnovšie vedecké dôkazy, že vírus spôsobuje závažné vrodené chyby a hlavne, že sa deti rodia s abnormálne malými hlavami. U dospelých zase spôsobuje neurologické problémy a v niektorých prípadoch dokonca smrť či doživotnú paralýzu. Autori listu zdôraznili aj to, že napriek veľkej snahe Brazílie vyhubiť komáre, ktoré rozširujú vírus, prípady nakazených skôr stúpajú, ako klesajú.

Pred nebezpečenstvom varovali zdravotníci už predtým. Tvrdia, že státisíce ľudí, ktorí navštívia podujatie (5.-21. augusta), zapríčinia rýchlejšie celosvetové rozšírenie vírusu a narodenia ďalších detí s vrodenými chybami. WHO vo februári označila epidémiu vírusu Zika za globálne riziko a vo svojom poslednom hodnotení uviedla, že nevidí celkový pokles prípadov.

“Oheň už horí, ale to nie je dôvod nerobiť nič s olympijskými hrami. Teraz nie je čas, aby sme prilievali viac oleja do ohňa,” povedal pre agentúru AP Amir Attaran, profesor University of Ottawa a jeden z autorov listu.

Predstavitelia WHO už dávnejšie odporučili tehotným ženám, aby necestovali do Ria a ostatným návštevníkom, aby sa vyhýbali chudobným a preplneným častiam mesta. Generálna riaditeľka organizácie Margaret Chanová síce povedala, že zo Ziky má stále väčšie a väčšie obavy, no nechcela odporučiť presunutie alebo posunutie hier. Ona sama by podujatie mala navštíviť.

Pod signatármi listu sú experti z viac ako dvadsiatich krajín sveta v oblastiach verejného zdravia, bioetiky a pediatrie. V liste upriamili pozornosť aj na konflikt záujmov, keďže WHO už desiatky rokov spolupracuje s Medzinárodným olympijským výborom (MOV). “WHO nemôže vierohodne posúdiť ohrozenie verejného zdravia vírusom Zika počas olympiády, keď odsunie neutralitu stranou,” píše sa v liste.

Doteraz žiadne olympijské hry nepresunuli kvôli zdravotným obavám. V roku 2003 však Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) premiestnila krátko pred štartom MS žien z Číny do USA. Dôvodom boli obavy z respiračného vírusu SARS.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com