Polovica ľudí platí aj za zrušené poplatky. Vie, že nemusí

Fifty euro banknote whith pills on it

Novela zákona upravujúca poplatky v ambulanciách, platná už rok z dielne Smeru-SD, nepriniesla želaný efekt. Lekári vyberajú peniaze za čo nemajú a pacienti im za to zaplatia, hoci viacerí vedia, že nemusia. Ide napríklad o zrušený poplatok za prednostné vyšetrenie. Poukázal na to Radoslav Herda z občianskeho združenia Slovenský pacient, ktoré robilo medzi ľuďmi prieskum. Úprava poplatkov podľa neho nepriniesla poriadok ale chaos. Treba to riešiť a jasne určiť, za čo sa má a nemá platiť, myslí si. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) už avizoval, že sa chce touto témou v najbližšom čase zaoberať. Vníma, že v poplatkoch treba urobiť pravidlá.

Prieskum robilo občianske združenie na svojom webe od marca do mája tohto roku. Zúčastnilo sa na ňom 1218 respondentov. Ten potvrdil, že takmer 52 percent návštevníkov ambulancií platí za objednanie za vyšetrenie, vrátane objednania na konkrétny čas. Peniaze dajú i za potvrdenie o návšteve lekára, vypísanie receptu, či návrhu na kúpeľnú liečbu alebo výmenný lístok k špecialistovi, hoci to právna úprava stopla. Asi 50 percent opýtaných pritom vie, že za uvedené služby sa nemá platiť. Približne 66 percent opýtaných uhrádza rovnako, alebo viac poplatkov ako pred prvým aprílom 2015, čo bol termín uvedenia novely do praxe.

Poriadok v ambulanciách by pomohol urobiť takzvaný “pozitívny zoznam výkonov”, za ktoré si možno vypýtať peniaze. Poukázala na to Jana Ježíková, riaditeľka odboru zdravotníctva na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). “Ak štátu záleží na sociálnej ochrane pacienta, mohol by určiť i maximálnu výšku poplatku,” povedala. Pacienti sa so sťažnosťami na lekára obracajú na VÚC často a vo vysokom počte. Ide o stovky telefonátov mesačne. Sťažujú sa napríklad na to, že lekári si pýtajú viac za výkony, ktoré pred platnou novelou zákona neboli veľmi drahé. BSK za tento rok prijal 36 oficiálnych sťažností, z toho v štyroch začal správne konanie a 17 podnetov má rozpracovaných.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) dlhodobo upozorňuje, že ak zdravotné poisťovne ambulanciám preplatia všetko, čo urobia a v reálnej cene, tak by občan vôbec nemusel platiť. Marian Faktor zo zdravotnej poisťovne Dôvera to považuje za hypotézu, ktorá by v praxi nefungovala. Dôvera prieskum občianskeho združenia Slovenský pacient finančne podporila. Lekári vedia, že po poplatku za prednostné vyšetrenie je dopyt. Dlhší čas preto navrhujú, aby mohli pacientov za takýto poplatok prijímať po ordinačných hodinách.

Čo s tým, ak dopyt po takomto poplatku je, pýta sa občianske združenie Slovenský pacient? Človek, ktorý chce zdravotnú starostlivosť na presný čas, by ju mal podľa Herdu dostať. Ordinačné hodiny by si preto lekári mohli podľa neho rozdeliť na polovicu. Teda na časť, za ktorú je si možné zaplatiť a na časť, za ktorú nie. “Bol by som však oveľa radšej, keby manažment pacienta nebol spoplatnený. Sú lekári, ktorí si to vedia zorganizovať aj bez poplatku,” informoval.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker označil tému poplatkov za jednu z koaličných priorít. Situáciu chce najprv zanalyzovať. Právnu normu má posúdiť aj Ústavný súd SR, na ktorom ju napadol prezident Andrej Kiska. Poplatky sa podľa jeho slov vymkli absolútne spod kontroly. Riešenie vidí v zozname tých poplatkov, ktoré sa vyberať môžu, a v zakázaní ostatných. “Nepotrebujeme čakať na výsledok rozhodnutia Ústavného súdu,” poznamenal nedávno prezident.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com