Richard (39) si odstrelil tvár: Unikátna transplantácia, ktorá ho zmenila

Medicínsky zázrak. Týmito slovami opisujú nie len odborníci výsledok 36-hodinovej operácie Richarda Lee Norrisa, ktorému lekári transplantovali polovicu tváre. Mužovi dávali 50 percentnú šancu na prežitie. Po rokoch sa teší z novej tváre, stal sa dokonca modelom na titulke magazínu.

V roku 1997, keď mal Richard 22 rokov, prišiel domov opitý. Pohádal sa s mamou a s brokovnicou v ruke sa vyhrážal, že sa zabije. Znenazdajky však zbraň naozaj vystrelila a mladík tak nešťastnou náhodou prišiel o polovicu tváre.

Richard (39) si odstrelil

Nerozvážnosť ho znetvorila, no mohol byť rád, že vôbec žije.  Dnes má Richard 39 rokov. Za 15 rokov podstúpil rad operácií. Najkomplikovanejší bol 36-hodinový zákrok, pri ktorom mu lekári transplantovali časti tváre od darcu, ako sú zuby, celá čeľusť, a dokonca aj jazyk. Nikto nedúfal, že lekári dokážu takýto zázrak. Išlo o najzložitejšiu transplantáciu tváre v histórii.

Richard (39) si odstrelil

Tým sa Richardovi život od základov zmenil. To, čo uvidel po uzdravení v zrkadle, mu vyrazilo dych. Dokonca sa jeho nová tvár objavila na titulke magazínu GQ. „Kvapka nádeje môže vytvoriť oceán, ale vedro viery môže vytvoriť celý svet,” hovorí šťastný muž. Je obrovskou inšpiráciou pre ľudí v podobnej situácii a príkladom skutočného medicínskeho pokroku.

Richard (39) si odstrelil

Ako informuje denník Daily Mail, transplantáciu viedol lekár Eduardo D. Rodriguez, ktorý je profesorom chirurgie na Univerzite v Marylande a šéf plastickej, rekonštrukčnej a maxilofaciálnej chirurgie.

Richard (39) si odstrelil
Zdroj: topky.sk
Foto: topky.sk