Testovaná vakcína proti ebole je stopercentne účinná

3-271931c94150a89205fc53e3163cd522285b4ba0

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že ľudstvo by mohlo byť čoskoro schopné chrániť sa pred vírusom eboly po tom, ako pokusné použitie novej očkovacej látky v Guinei preukázalo jej stopercentnú účinnosť.

Podľa vyjadrenia špecialistov, ktoré cituje agentúra Reuters, najnovší test priniesol „pozoruhodné“ výsledky a môže zásadne zmeniť vývoj v boji proti tomuto ochoreniu.

„Domnievame sa, že svet má na dosah účinnú vakcínu proti ebole,“ povedala pred novinármi v ženevskom sídle WHO expertka Marie-Paule Kienyová. Podľa predbežných výsledkov zaočkovania 4000 ľudí prípravok VSV-ZEBOV, ktorý vyvinuli firmy Merck a NewLink Genetics, poskytuje po desiatich dňoch úplnú ochranu pred vírusom.

Účinnosť a bezpečnosť látky pritom vyskúšali na ľuďoch, ktorí sa dostali do styku s potvrdenými prípadmi ochorenia. Testy v Guinei sa začali 23. marca na dospelých osobách a v súčasnosti stále pokračujú, pričom ich podľa WHO plánujú rozšíriť aj na mladistvých a deti. Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová vyhlásila, že výsledky pokusu zverejnené na internetových stránkach lekárskeho časopisu Lancet zmenia postup voči terajšej i budúcim epidémiám eboly.

Podľa štatistík WHO sa v trojici západoafrických krajín – Libérii, Sierre Leone a Guinei – od decembra 2013 ebolou nakazilo vyše 27.000 ľudí a približne 11.200 ich na toto ochorenie zomrelo.

Zdroj: pravda.sk

Foto: pravda.sk