VšZP znížila počet poistencov na čakacích listinách asi o tretinu

Priemerná doba čakania poistencov VšZP je okolo 180 dní. Najdlhšie sa zvyčajne čaká na operáciu bedrového kĺbu, a to asi 200 dní. Štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) sa za desať mesiacov podarilo znížiť počet pacientov na čakacích listinách o 32 percent. Kým v máji 2013 mala na nich zaradených 8572 poistencov, vo februári 2014 to bolo 5797 ľudí. Ako dnes poznamenal šéf poisťovne Marcel Forai, vo februári tak VšZP dosiahla historicky najnižšiu úroveň čakajúcich pacientov.

“Je to dôsledok zmeny nákupu zdravotnej starostlivosti, kedy sme začali motivovať poskytovateľov, aby operovali viac, ich výkony sme nelimitovali, poskytli sme dokonca k týmto výkonom špeciálny bonus za operácie pre poistencov VšZP, aktívne pracujeme s poskytovateľmi, kde sú dlhodobé vysoké čakacie listiny a výsledkom je práve toto historické minimum,” skonštatoval Forai.

Priemerná doba čakania poistencov VšZP je podľa jeho slov okolo 180 dní. Najdlhšie sa zvyčajne čaká na operáciu bedrového kĺbu, a to asi 200 dní. Najviac poistencov je na čakacích listinách zaradených v Žilinskom kraji, konkrétne v Univerzitnej nemocnici Martin a Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Na čakacích listinách je tu evidovaná asi tretina zo všetkých čakajúcich.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odporúča poistencovi plánovanú zdravotnú starostlivosť v prípade, ak by mal na zákrok čakať dlhšie ako tri mesiace. Najviac pacientov čaká na operáciu bedrového a kolenného kĺbu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR