Atestovaným lekárom stúpli platy, vyžiada si to 16 miliónov eur

Kinderärztin schaut einem Kind in die Ohren

Mzdy atestovaných lekárov pracujúcich v nemocniciach sa od 1. januára 2015 zvýšili na 2,3-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. Podľa ministerstva zdravotníctva si tento krok vyžiada náklady 16 miliónov eur ročne. Ide o posledné navýšenie miezd, ktoré vyplývalo z memoranda medzi lekárskymi odbormi a vládou SR.

Základné platy lekárov, v ktorých nie sú ešte zarátané napríklad príplatky za služby, sa zvyšovali naposledy v januári 2014. Mzdy lekárov bez atestácie sa navýšili na 1,25-násobok priemernej mzdy a mzdy atestovaných na 2,1-násobok. Od tohto roka došlo ešte k poslednému zvýšeniu v prípade atestovaných lekárov.

Ide o tretie navýšenie miezd, ktoré vyplývalo z memoranda medzi lekárskymi odbormi a vládou. Jeho podpísanie v roku 2011 znamenalo koniec akcie hromadných výpovedí lekárov. Exministerka Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) a odborári sa neskôr dohodli, že tretie navýšenie sa rozdelí na dve etapy.

Priemerná mzda lekárov vrátane príplatkov v štátnom zdravotníckom zariadení bola v januári 2014 po predposlednej etape navyšovania ich platov 2149 eur. Priemerná mzda sestry a pôrodnej asistentky bola 1022 eur.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com