Deficit Sociálnej poisťovne bude rásť, prvý pilier potrebuje zmeny

Nurse helps the senior woman in washing
Prvý pilier je neudržateľný a deficit Sociálnej poisťovne (SP) sa bude v najbližších rokoch zvyšovať. Najväčším problémom pritom bude demografický vývoj na Slovensku. Zhodujú sa na tom viacerí analytici.“Prvý pilier je stratový, daňoví poplatníci ho už dnes musia financovať z daní, odvody nestačia. So starnutím obyvateľstva bude potreba dotácií rásť. Hovoriť o udržateľnosti nie je celkom na mieste, pre dnešných pracujúcich však platí, že také vysoké dôchodky ako dnes dostávať nebudú,” predpokladá analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz Radovan Ďurana.Negatívny vplyv na prvý pilier pritom bude mať podľa analytikov najmä demografický vývoj na Slovensku. “V nasledujúcich rokoch sa bude prudko zvyšovať rozdiel medzi počtom dôchodcov a tých, ktorí priebežný systém financujú. To je dôvod, pre ktorý súčasná vláda musela rozhodnúť o ďalšom zvyšovaní dôchodkového veku a aj o tom, že priznané dôchodky budú v budúcnosti valorizované pomalším tempom,” doplnil riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko.Deficit SP je dlhodobo financovaný aj zo štátneho rozpočtu. Ako vyplýva zo schváleného rozpočtu poisťovne na tento rok, transfer zo štátneho rozpočtu predstavoval takmer 906 miliónov eur. Podľa ministra práce za deficitom poisťovne však možno hľadať aj “vyvádzanie” peňazí do druhého piliera. “Je logické, že čím je viac sporiteľov v druhom pilieri, o to je viac potrebné vykrývať deficit. Ale zase príde časové obdobie, keď to pre štát bude výhodné, lebo nebude potrebné toľko dotovať vzhľadom na to, že budú vychádzať z druhého piliera sporitelia, ktorí budú mať nasporené prostriedky, za predpokladu, že budú dobre investované,” konštatoval šéf rezortu práce.Podľa analytikov sa bude deficit SP v najbližších rokoch zvyšovať. “Sociálna poisťovňa každoročne generuje deficity, ktoré je nutné kryť dotáciami z iných zdrojov. Ak sa na problém pozrieme z dlhodobejšieho hľadiska, je fakt, že tieto deficity sa budú v absolútnej výške stále zvyšovať,” myslí si odborník na dôchodky z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo.

Prvý pilier preto bude potrebovať zmeny. “Je zrejmé, že v priebehu pár rokov budú musieť politici obmedziť aj štedrosť prvého piliera. Otvorene o tom hovoria už dnes najvyšší predstavitelia rezortu práce, no bude to opatrenie, pod ktoré sa podpíše niekto iný,” myslí si Nalevanko.

Podobný názor má aj Šebo. “Detaily je nutné hľadať v parametroch nastavenia systému. Od priemernej dĺžky poistenia, cez vek odchodu do dôchodku, vzorec na výpočet nároku na starobný dôchodok, očakávanej dĺžky poberania dôchodku až po valorizáciu. Parametrov je veľa, a preto je možné ich jemne upravovať tak, aby sme z dlhodobého hľadiska systém stabilizovali,” dodal Šebo s tým, že čas na tieto zmeny sa kráti.

Zdroj: TASR
Foto: TASR