Ebola je v Afrike späť !

HAZMAT team with patient on stretcher

Libérijské úrady potvrdili dnes nový prípad ochorenia na ebolu. Táto západoafrická krajina je pod sprísneným ohľadom zdravotníkov po tom, ako ju začiatkom septembra vyhlásili za zbavenú eboly.

Toto nebezpečné vírusové ochorenie potvrdili u desaťročného chlapca z predmestia libérijskej metropoly Monrovia, informovala agentúra AP.
Pacienta z predmestia Paynesville hospitalizovali vo štvrtok večer v miestnom centre špecializovanom na liečbu eboly. Miestne úrady označili jeho prípad za potvrdený.
Libéria bola jedným z epicentier najväčšej zaznamenanej epidémie eboly, ktorá postihla západnú Afriku v roku 2014. V tejto krajine ochorelo na ebolu približne 10.700 ľudí, z ktorých vyše 4800 zomrelo. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila Libériu za zbavenú eboly už 9. mája tohto roku. Hneď v júni sa však objavili štyri nové prípady, z toho dva smrteľné.
Po druhý raz bola Libéria označená za krajinu bez výskytu eboly 3. septembra tohto roku, a to po uplynutí 42 dní bez nových prípadov, čo je dvojnásobok štandardnej inkubačnej doby eboly.
Libéria však stále zostávala pod zvýšeným dohľadom expertov WHO, ktorý mal trvať 90 dní a jeho cieľom je predísť opätovnému návratu choroby.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com