Epidémia spôsobená vírusom MERS v Ázii stále nie je pod kontrolou

Influenza_virus_2008765

Ochoreniu v krajine – za dva roky od identifikácie vírusu – celkovo podľahlo 133 ľudí, oznámilo v piatok saudskoarabské ministerstvo zdravotníctva.

Kráľovstvo zaznamenalo v uplynulých týždňoch výrazný nárast počtu infikovaných syndrómom MERS. Nové prípady súvisia predovšetkým s hromadným šírením ochorenia v nemocniciach v metropole Rijád a v druhom najväčšom meste krajiny Džidda. Veľkú časť nakazených tvoria zdravotnícki pracovníci.

V apríli tohto roku sa celkový počet identifikovaných prípadov MERS v Saudskej Arábii takmer zdvojnásobil a od začiatku mája sa zvýšil o ďalších 25 percent, uviedla agentúra Reuters.

Do Saudskej Arábie budú v júli, počas moslimského ramadánu, prichádzať tisíce pútnikov, rovnako ako začiatkom októbra, kedy sa milióny veriacich vydávajú na tradičnú výročnú púť do Mekky.

Koronavírus MERS sa objavil na Blízkom východe v roku 2012 a vedci zatiaľ stále pátrajú po predpokladanom živočíšnom zdroji nákazy. MERS je príbuzný vírusu SARS, ktorý od svojho prvého objavenia sa v Číne v roku 2002 zabil v celom svete asi 800 ľudí. MERS môže spôsobiť kašeľ, horúčku a ťažký zápal pľúc.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.som