FLASH: Prezident SR Andrej Kiska vetoval novelu zákona o prehliadkach mŕtvych

TASRPrezident SR Andrej Kiska dnes vetoval novelu zákona o prehliadkach mŕtvych, ktorá je podľa názoru Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) v rozpore s viacerými zákonmi, je protiústavná a voči všeobecným lekárom jednoznačne diskriminačná.

„Pre mňa osobne aj pre SVLS je táto správa zadosťučinením,“ uviedla Monika Palušková, prezidentka SVLS. „SVLS zaslala pánovi prezidentovi Andrejovi Kiskovi podrobnú právnu analýzu, kde jasne definujeme rozpor s platnou legislatívou SR a EÚ. SVLS požiadala pána prezidenta, aby uplatnil pri posúdení tejto legislatívnej úpravy právo veta. Nie je možné, aby štát diskriminoval jednu skupinu svojich obyvateľov, v tomto prípade všeobecných lekárov, a zároveň ich absurdne nútil porušovať zákony.“

Ako ďalej uviedla, SVLS vždy presadzovala profesionalizáciu a dobrovoľnosť prehliadok mŕtvych ako jediný legitímny prostriedok na zabezpečenie tejto služby. MZ SR žiadalo ukotviť v zákone aj povinnosť pre prípad neobstarania organizátora. SVLS opakovane dôrazne upozornila, že ak zákon bude obsahovať povinnosť, musí sa týkať všetkých lekárov, nie iba nezmyselne vybranej skupiny lekárov jedinej špecializácie – navyše neprofesionálov.

„SVLS aj moja osoba sme sa v posledných týždňoch stali terčom dehonestujúcej a lživej kampane. Jediným dôvodom je, že žiadame rešpektovanie zákona a ústavnosti pre všeobecných lekárov,“ dodala Palušková. „Nedobrovoľne prehliadam mŕtvych ako neprofesionál už 22 rokov. Spolu s mojimi kolegami. Nie je možné takto ďalej pokračovať. Je úlohou štátu službu zabezpečiť profesionálmi, a to aj do výberu organizátorov.“ Ako upozornila, všeobecní lekári nemôžu vykonávať prehliadky mŕtvych počas ordinačných hodín ani počas výkonu lekárskej služby prvej pomoci. 

„Viem, že ešte nie sme na konci tŕnistej cesty trvajúcej nekonečných 13 rokov. A tiež viem, že pravda je na našej strane. Nikto, žiadna z organizácií okrem SVLS sa nezastala všeobecných lekárov, nikto im nepodal pomocnú ruku. Je to dobrá a cenná skúsenosť do budúcnosti. SVLS bude pozorne sledovať konanie NR SR. V prípade prelomenia veta prezidenta SR Andreja Kisku, máme pripravené ďalšie právne kroky,“ uzavrela Palušková.

Zdroj: Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)

Foto: TASR