Jediným vlastníkom zdravotnej poisťovne Dôvera bude Penta

Fifty euro banknote whith pills on it

Jediným vlastníkom zdravotnej poisťovne Dôvera bude investičná skupina Penta. Dôvera dnes oznámila, že Penta plánuje cez svoju spoločnosť HICEE získať 50 percent akcií od cyperskej spoločnosti Prefto Holding Limited. Stane sa tak jediným akcionárom.

Potrebné kroky medzi akcionármi sa už podľa hovorcu Penta Investments Martina Danka realizovali. Transakciu musí ešte potvrdiť Protimonopolný úrad SR a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Výšku investície Penta nezverejní.

“Rokovania prebiehali s väčšími alebo menšími pauzami 2,5 roka,” priblížil Danko. Dôvera sa o kúpu polovice akcií usilovala už v lete 2012, avšak neúspešne.

“Vítame zmenu akcionárskej štruktúry, pretože týmto krokom sa odbúrajú dôvody na spochybňovanie našej práce. Išlo o pseudodôvody, ktoré nemali odborný, ale skôr špekulatívny či politický základ,” uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. Tento krok je podľa Dôvery jednoznačným signálom dôvery v zdravotnícky sektor a zároveň odhodlanosti Penty pôsobiť a investovať v sektore dlhodobo.

Zmeny v zdravotnej poisťovni Penta neplánuje. Ako poznamenal Danko, Prefto bolo veľmi pasívnym partnerom, pričom Penta sa podieľala s manažmentom Dôvery na prijímaní strategických rozhodnutí. Nevidí preto dôvod niečo na fungovaní poisťovne meniť.

Dôvera je druhou najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku s vyše 1,4 milióna poistencami. Investičná skupina Penta je akcionárom Dôvery od roku 2002. Prefto je 50-percentným akcionárom od roku 2009, kedy došlo k spojeniu Dôvery so zdravotnou poisťovňou Apollo.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com