Lekárski odborári vidia za plánom novej nemocnice privatizáciu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lekárski odborári vidia za plánom výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave pokus o privatizáciu najdôležitejšej nemocnice na Slovensku. Riešia sa v nej nielen ťažké prípady, ale je i miestom pre vedu a výskum. Upozorňujú, že okolo celého projektu je množstvo nejasností. Lekárske odborové združenie (LOZ) dnes preto spustilo billboardovú kampaň. Na billboardoch je vyobrazený premiér Robert Fico s otázkou, či ide privatizovať najdôležitejšiu nemocnicu.

“Ide o pokus na najdôležitejšej nemocnici na Slovensku… Z tohto pohľadu vyvstáva otázka: čo ak štát zistí po roku – dvoch, že PPP nemocnica je zlý projekt, že súkromný investor neadekvátne poskytuje zdravotnú starostlivosť? Po zlyhaní projektu neexistuje plán B a ak existuje, určite nie je úplne v rukách vlády SR, ale skôr v rukách súkromného investora,” povedal šéf LOZ Peter Visolajský. Poukazuje na to, že takáto forma budovania nemocníc sa v zahraničí, konkrétne v Británii, neosvedčila.

Odborári sú tiež presvedčení, že ministerstvo zdravotníctva za súčasného vedenia nemá po viacerých kauzách morálne právo manažovať z pohľadu možnej korupcie rizikový projekt, akým je PPP nemocnica. “A ak vláda tvrdí, že PPP nemocnicu postaví súkromník za 250 miliónov eur zo svojich súkromných financií, tak nehovorí pravdu, lebo túto stavbu splatia súkromníkovi daňoví poplatníci cez daňové odvody,” skonštatoval Visolajský. O novej nemocnici by chceli odborári hovoriť aj s prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Robertom Ficom, s požiadavkou zatiaľ neuspeli.

Ministerstvo kritiku nechápe

“Ministerstvo zdravotníctva má eminentný záujem o to, aby bola odborná aj laická verejnosť transparentne informovaná o všetkých dôležitých krokoch v rezorte, nevynímajúc projekt výstavby novej nemocnice v Bratislave. S predstaviteľmi LOZ sa k tejto téme kompetentní zástupcovia MZ SR aj niekoľkokrát stretli, rovnako na otázky LOZ odpovedali viackrát aj písomne,” reagovala hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová. Poznamenala, že práve preto pripomienkam odborového združenia ministerstvo nerozumie.

Nová nemocnica má byť súčasťou projektu BioMedPark-u, ktorý počíta s vybudovaním univerzitnej nemocnice, biomedicínskeho vedeckého parku SAV, nových priestorov Lekárskej fakulty a Farmaceutickej fakulty UK. Zariadenie má stáť v súčasnom areáli Nemocnice sv. Michala na bratislavskej Patrónke. Náklady na výstavbu sa odhadujú na 250 miliónov eur. Začiatok výstavby sa plánuje v priebehu roka 2016 a ukončenie sa predpokladá koncom roka 2017.

Zdroj: TASR

Foto: archív redakcie