Liek proti kašľu zneužívaný ako droga sa predáva bez obmedzení

Homme - Examens respiratoires

Podpredsedovi parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tiborovi Bastrnákovi sa nepáči, že liek proti kašľu Stopex je na slovenskom trhu stále dostupný bez obmedzení. Interpeloval preto ministra zdravotníctva Viliama Čisláka a žiada od neho vysvetlenie, ako chce rezort postupovať v záujme urýchleného vyriešenia problému s liekmi s účinnou látkou dextrometorfan.

“Považujeme za neprijateľné, že kompetentní ešte stále neobmedzili predaj voľne dostupného lieku, o ktorom je známe, že má vo vyšších dávkach halucinogénne účinky, dokonca pri predávkovaní môže byť aj životu nebezpečný,” povedal Bastrnák. Pripomína, že ešte v polovici minulého roka médiá poukázali na jeden z voľnopredajných liekov proti kašľu, ktorý vo väčších dávkach pôsobí ako droga. Ide o syntetický opioid.

Ministerstvo zdravotníctva nesúhlasí, že by vo veci nekonalo, čo mu vyčíta Bastrnák. Podľa jeho hovorkyne Martiny Šoltésovej sa rezort obrátil na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý môže rozhodnúť o spôsobe výdaja lieku pacientom. Či budú lieky s látkou dextrometorfan na predpis, zatiaľ nie je jasné. Štátny ústav pre kontrolu liečiv potvrdil, že vec je v štádiu šetrenia, ale k záveru zatiaľ nedospel.

Informácie o halucinogénnych účinkoch uvedeného lieku sa už dlhšie šíria na sociálnych sieťach. “Podľa mojich informácií je takýchto voľne dostupných liekov s účinnou látkou dextrometorfan v našich lekárňach viac, a preto je nutné tento problém vyriešiť čo najrýchlejšie a zároveň komplexne,” konštatoval Bastrnák.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com