M. Faktor sa bráni, vo VšZP zarobil o 113.000 eur menej

Female Doctor with Stethoscope Holding Piggy Bank with Bruised Eye and Bandage.

Bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor zarobil počas svojho 20-mesačného pôsobenia asi o tretinu menej ako medializovaných 334.000 eur. “V danom období bol môj príjem o 113.000 eur nižší, ako hovorili premiér Robert Fico, poslanec Richard Raši, ale aj predstavitelia rezortu zdravotníctva,” uviedol v stanovisku Faktor. Svoje tvrdenie doložil potvrdeniami z VšZP.

“Presnú informáciu o výške mojich príjmov má k dispozícii vedenie VšZP, a teda asi aj ministerstvo. To, že túto informáciu nepoužili na korektnú diskusiu o odmenách, vnímam ako súčasť politických hier a snahy zakryť aktuálne problémy v rezorte zdravotníctva,” uviedol Faktor. Medializované číslo môže podľa jeho slov pochádzať z chybne vyplneného oznámenia o príjmoch verejných funkcionárov.

Pripomenul, že manažment pod jeho vedením nastupoval do štátnej poisťovne v čase, kedy jej hrozila nútená správa. “Do tejto situácie dostala VšZP moja predchodkyňa Zuzana Zvolenská, ktorá v nej zanechala stratu viac ako 100 miliónov eur. Jej mesačný príjem za takéto výsledky bol pritom porovnateľný,” poznamenal Faktor s tým, že keby nútená správa nastala, nemohol by desať rokov pôsobiť v manažérskej funkcii v zdravotníctve. Za výsledkami práce manažmentu VšZP pod jeho vedením si stojí.

Voči výrokom premiéra Fica sa dnes bránil aj poslanec Národnej rady SR a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Šéf kabinetu podľa jeho slov nehovoril pravdu o náraste ziskov firmy jeho manželky počas jeho pôsobenia v ministerskom kresle. Odporúča mu preto vymeniť ekonomických poradcov.

„Jednorazový nárast firmy je spôsobený predajom majetku firmy, budovy, po ukončení ministrovania v roku 2012, a nie obchodovaním v zdravotníctve ako v prípade Foraiovej tety Anky. Na základe oficiálnych čísel firmy je vidieť, že zisk v prvom roku môjho ministrovania (v roku 2010) nie je 27-násobný,” povedal Uhliarik.

Premiér Fico v stredu (14.10.) kritizoval predstaviteľov KDH, ktoré chce odvolávať šéfa rezortu Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD). Opozícii vyčítal jej nečinnosť pri vysokých zárobkoch Mariana Faktora, či výrazný nárast tržieb firmy manželky exministra Uhliarika.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com