Minulý rok na Slovensku zistili vyše 1100 prípadov čierneho kašľa

Child at the doctor

Prípadov čierneho kašľa na Slovensku pribúda. Lekári vlani hygienikom nahlásili vyše 1100 takýto ochorení. V porovnaní s rokom 2013 je to vzostup o viac ako 23 percent.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trenčianskom a Nitrianskom kraji (197), najmenej v Trnavskom (47). Vyplýva to zo správy o zdravotnom stave obyvateľstva na Slovensku.

Výrazný nárast ochorenia zaznamenávajú hygienici od roku 2008, a to aj u očkovaných pacientov. Za posledných desať rokov však najvyššiu chorobnosť zaznamenali v roku 2010.

Od roku 2008 došlo podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k posunu vekovo špecifickej chorobnosti z bábätiek najmä na adolescentov a potom dospelých.

“Neboli pravidelne preočkovaní a ich protilátky získané očkovaním v detstve postupne klesali,” konštatuje sa v správe. Na Slovensku sa preto v roku 2010 zaviedlo preočkovanie 13-ročných detí proti čiernemu kašľu.

Očkovanie proti čiernemu kašľu je na Slovensku povinné od roku 1958. Ochorenie môže byť smrteľné. V súčasnosti lekári očkujú deti od tretieho až štvrtého mesiaca v kombinácii s očkovacími látkami proti iným ochoreniam. Zaočkovanosť populácie je 96,8 percenta.

Ochorenie sa prejavuje záchvatmi kašľa, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov. Tie sú najprv suché a dráždivé, potom nasleduje minimálne mesačné obdobie typické dráždivým, kŕčovitým kašľom a vykašliavaním hlienov, najmä v noci. V poslednom štádiu záchvaty kašľa pomaly ustupujú. Môže ich sprevádzať zvracanie, vysoké teploty, celkové vyčerpanie a úbytok váhy.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com