Na trhu chýba vakcína proti pneumokokom, niektoré deti nezaočkovali

doctor vaccinating  baby isolated on a white background

Na slovenskom trhu sú problémy s dostupnosťou jednej z dvoch vakcín, ktorými sa povinne očkujú deti proti pneumokokom. Problémy TASR potvrdilo ministerstvo zdravotníctva, Štátny ústav pre kontrolu liečiv aj samotný výrobca vakcíny.

“Nedostupnosť očkovacej látky pravdepodobne nastala pre aktuálnu zvýšenú spotrebu. Plánovaný ani realizovaný vývoz tohto lieku nebol k dnešnému dňu hlásený. Sme v ďalšej komunikácii s výrobcom, aby dodávky dostatočne pokrývali reálnu spotrebu,” povedala pre TASR Diana Madarászová zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Výrobca vraj takýto problém doteraz nezaznamenal. “Dlhodobo dodávame na Slovensko štandardne naplánované množstvá vakcíny, ktoré prekračujú spotrebu v SR a nemali sme doteraz takýto problém, až teraz v januári,” skonštatoval pre TASR Miroslav Lednár z dotknutej farmaceutickej spoločnosti.

Podľa jeho slov chýba na trhu asi jedna mesačná spotreba vakcíny. Prečo nedostatok vznikol, nie je jasné, firma chce situáciu prešetriť. V súčasnosti sa výrobca snaží výpadok vyriešiť, vakcíny prichádzajú na Slovensku každý týždeň. Lednár objasnil, že preočkovanie možno posunúť aj o pár týždňov a vakcinácia bude napriek tomu rovnako účinná. Jeho slová potvrdilo aj ministerstvo.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že nie je dôvod na paniku. “MZ SR je v ďalšej komunikácii s výrobcom, aby dodávky dostatočne pokrývali reálnu spotrebu. Máme informácie o tom, že tento týždeň výrobca doviezol na Slovensko 1059 dávok očkovacej látky a budúci týždeň plánuje doviezť ďalších 1400 dávok. Rovnako bude pokračovať v týždennej dodávke očkovacích látok na slovenský trh,” uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová s tým, že dostupnosť by mala byť zabezpečená.

“Som šokovaná, že vakcína nie je na trhu, podľa mojich informácií už vyše mesiaca a nikto mi nie je schopný povedať, kedy bude opäť dostupná v lekárňach a u pediatrov. Čo je ešte horšie, o tomto výpadku som vôbec netušila,” povedala pre TASR mamička Martina, ktorej pediatrička v Bratislave pre výpadok nepreočkovala dieťa poslednou dávkou. Je preto znepokojená, že efekt očkovania nie je úplný.

Poukázala na to, že štát na jednej strane penalizuje rodičov, ktorí nechcú dať zaočkovať svoje deti, no na druhej strane nie je schopný zabezpečiť vakcínu na povinné očkovanie. “Je to neakceptovateľné, pretože necháva naše deti v ohrození, keďže efekt zaočkovania je plný až po treťom očkovaní,” doplnila.

Vakcinácia proti pneumokokovým invazívnym infekciám je povinná od začiatku roka 2009. Každé dojča je tak v súčasnosti povinne očkované proti pneumokokovým infekciám. Celé očkovanie alebo jeho časť sa hradí zo zdravotného poistenia, podľa toho, pre ktorú očkovaciu látku sa rodičia rozhodnú.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com