NOÚ povedie J. Valocký, J. Dolinský bude šéf projektu novej UNB

NOU Jozef Dolinský
Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave povedie Jozef Valocký, ktorý je aj poslancom Národnej rady SR za Smer-SD. Osem rokov stál na čele nitrianskej fakultnej nemocnice. Doterajší riaditeľ ústavu Jozef Dolinský (na snímke) bude šéfovať projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Vedením nitrianskej nemocnice bude poverený Kamil Koleják. TASR o tom dnes informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.“Som presvedčený, že tak Jozef Valocký, ako aj Jozef Dolinský a Kamil Koleják sa úspešne zhostia svojich nových pozícií v prospech našich pacientov, ako aj zdravotníckych pracovníkov. Rád by som všetkým poďakoval za doterajšiu prácu a zaželal veľa úspechov a dostatok energie pri plnení týchto nových úloh,” povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).Pri Valockého výbere si minister uvedomuje, že je poslancom za Smer-SD a “že to môže vzbudzovať všetky tieto typy otázok”. “Mám s ním dobrú skúsenosť, preto som ho oslovil,” odôvodnil Drucker.

Dolinský sa šéfom tímu zodpovedného za prípravu a realizáciu novej nemocnice stane od decembra. Pracovať bude na ministerstve v priamej pôsobnosti Druckera. “MZ SR má záujem využiť bohaté manažérske skúsenosti MUDr. J. Dolinského pri príprave a realizácii novej Univerzitnej nemocnice Bratislava, kde posilní najužší pracovný tím,” doplnil Drucker. Dolinský sa na novú výzvu teší. Verí, že čoskoro bude nová nemocnica pripravená prijímať pacientov.

Valocký, ktorý doteraz šéfoval nitrianskej nemocnici, berie NOÚ ako manažérsku výzvu. “Mimoriadne mi záleží na tom, aby sa toto zariadenie aj naďalej profilovalo ako pracovisko, kde sa poskytuje špičková zdravotná starostlivosť na tej najvyššej úrovni,” povedal. V kresle riaditeľa nemocnice ho zatiaľ nahradí doterajší prednosta neurochirurgickej kliniky Kamil Koleják, ktorý nemocnicu už v minulosti viedol.

“Mám dostatočný morálny kredit na takúto funkciu,” povedal dnes Valocký novinárom. Presvedčený o tom je aj Drucker. Nemocnica sa pod Valockého vedením zviditeľnila napríklad bielením karty novorodenca či nedostatkom anestéziológov v zariadení.

“Ošetríme vyše 400.000 pacientov do roka, v priemere máme okolo 50 sťažností a asi päť je opodstatnených,” obhajoval sa Valocký. Nitrianska nemocnica podľa neho “nebola prvá, ktorú doviedol do dobrého stavu”. S novou funkciou sa chce teraz bližšie oboznámiť.

J. DOLINSKÝ: Vedenie novej ÚNB je pre mňa výzva, ale v NOÚ zostávam

Riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) Jozef Dolinský prijal ponuku ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD) viesť tím zodpovedný za prípravu a realizáciu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave (ÚNB). Ako uviedol, ide pre neho o veľkú pracovnú výzvu.

“Vo svojej manažérskej praxi som staval na princípoch efektivity, otvorenej komunikácie, transparentnosti a orientácii na pacienta, v tom chcem pokračovať i na novej pracovnej pozícii,” povedal Dolinský. Ako úspech vníma, že sa na pôde štátnej nemocnice v priebehu necelých piatich rokov podarilo zrekonštruovať kľúčové pracoviská – kliniku chirurgickej onkológie, oddelenie ambulantnej chemoterapie, transplantačnú jednotku, paliatívne oddelenie či vybudovať unikátne centrum chirurgie prsníka.

Svojmu nástupcovi podľa vlastných slov zanecháva nemocnicu v dobrej kondícii a v rozbehnutých procesoch, ktoré fungujú. Dolinský bude aj naďalej zastávať pozíciu primára Oddelenia ambulantnej chemoterapie NOÚ, ktoré vedie už viac ako štyri roky.

Zdroj: TASR
Foto: TASR