Odporúčania pre všeobecných lekárov na postup v ohnisku nákazy hepatitídou A

Person receiving a vaccine. Close up of a vaccination protection

Prípadov žltačky typu A v Bratislavskom kraji stále pribúda. Hygienici hovoria v tomto roku zatiaľ o 153 nakazených. Najviac ich pribudlo v septembri (41) a októbri (47 – údaj do 27.10.). Ide zväčša o dospelých a starších ľudí. Vlani malo v tomto kraji tzv. chorobu špinavých rúk 70 ľudí.

Tento počet bude podľa hygienikov zrejme ešte stúpať. “Vyvrcholenie zvýšeného výskytu žltačky môže nastať v závere tohto roka alebo až v roku 2018,” povedal pre TASR Peter Truska z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Žltačka je momentálne najrozšírenejšia v okrese Bratislava IV, v septembri potrápila najmä okres Bratislava III. Toto infekčné ochorenie nie je problémom iba v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Možno sa ním nakaziť aj napriek dodržiavaniu hygienických zásad. Aj z tohto dôvodu odborníci odporúčajú predchádzať nákaze očkovaním, povinné však nie je.

Vakcína na očkovanie proti hepatitíde A pre dospelých Havrix 1440 Adult bude dostupná od 6. novembra v 10.000 baleniach, potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Vakcína pre dospelých Avaxim 160 je podľa nej momentálne k dispozícii, dostupné sú podľa nej aj vakcíny VAQTA 25 a VAQTA 50. “Očkovacia látka Havrix 720 Junior, určená na očkovanie detí a mladistvých, je do siete vyskladňovaná pravidelne,” dodala Eliášová.

Vzhľadom na to, že všeobecní lekári sú najčastejšie prvými lekármi, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi infikovanými vírusom hepatitídy A a ich kontaktmi, Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) uverejňuje odporúčania, ako postupovať v ohnisku nákazy.

Všetky potrebné informácie nájdu všeobecní lekári na webovej stránke SVLS http://svls.sk/

Zdroj: TASR, Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)

Foto: fotolia.com