Poslanci mimoriadne rokovali k platom zdravotníkov

Child at the doctor

Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá má priniesť zvýšenie platov zdravotníkov, poslalo plénum Národnej rady SR do druhého čítania. Za právnu normu zahlasovalo 119 poslancov.

Novela upravuje mzdy vyše 20 zdravotníckym profesiám v nemocniciach, ako sú farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár, s výnimkou lekárov. Návrh stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov.

Návrh garantuje zdravotníkom platy v štátnych aj súkromných nemocniciach. Na vyššie mzdy má ísť na budúci rok 55 miliónov eur. V štátnych nemocniciach by šlo na platy 18.000 zamestnancov, ktoré sú v súčasnosti vyššie v porovnaní s ostatnými, asi desať miliónov eur. Na platy 20.000 zdravotníkov v ostatných nemocniciach má ísť 45 miliónov eur.

Zástupcom zdravotníkov, ktorí boli dnes aj v Národnej rade, sa však návrh nepozdáva. Nepáči sa im, že novela sa netýka ich kolegov v ambulanciách, kúpeľoch či zariadeniach sociálnych služieb. Požadujú tiež, aby sa im zvýšili koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy, aby sa v plate zohľadňovali odpracované roky alebo započítavala materská či práceneschopnosť do času odbornej praxe. Zdravotnícke organizácie reprezentujúce desiatky tisíc ľudí už spustili akciu, ktorá by mohla viesť k podaniu hromadných výpovedí. Zbierajú podpisy pod deklarácie o pripravenosti na výpoveď.

Novela zákona bola jediným bodom mimoriadnej schôdze NR SR. Najbližšie riadne zasadnutie pléna sa začne 10. novembra. Na poslancov čaká aj štátny rozpočet.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com